İspanya’da 'Ağlama Evi' açıldı

Madrid’de özel bir klinik tarafından ruh sağlığının önemini vurgulamak ve psikolojik destek almayı normalleştirmek amacıyla Ağlama Evi (La Lloreria) açıldı.

Haberler - İHA 17.10.2021 - 22:10

İspanya’da 'Ağlama Evi' açıldı

’nın başkenti Madrid’de özel bir klinik tarafından Ağlama Evi (La Lloreria) açıldı. Ev 3 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek

Ağlama Evi’nin duvarlarında psikologların telefon numaralarının yanı sıra “Girin ve ağlayın”, “Benim de endişelerim var”, “Kötü olmak da iyidir”, “Ağlayan cesurdur” gibi mesajlar içeren yazılar bulunuyor.

Klinik tarafından yapılan açıklamada, Ağlama Evi’nin açılış nedeniyle 15, 16 ve 17 Ekim günlerinde ücretsiz olarak herkesin ziyaretine açık olduğu belirtildi. 

Psikolojik desteğin herkes için daha kolay, daha rahat ve daha erişilebilir olmasını pekiştirmek amacıyla Ağlama Evi’ni ziyaret eden herkese ücretsiz 60 dakikalık çevrimiçi terapi hakkı tanındı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde yaptığı konuşmasında, ruh sağlığı sorunları ile ilgili olarak “Bu bir tabu değil, konuşulması, açığa çıkarılması ve ona göre hareket edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur” demiş, 24 saat intihar yardım hattı gibi hizmetleri de içerecek olan 100 milyon euroluk bir ruh sağlığı hizmeti planladıklarını duyurmuştu.

İspanya’da 2019 yılında 3 bin 671 kişi intihar nedeniyle hayatını kaybederken, intihar doğal nedenlerden sonra en yaygın ikinci ölüm nedeni oldu.

Hükümet verilerine göre, ülkedeki her 10 gençten birinde ruh sağlığı sorunu tespit edilirken, genel nüfusun yüzde 5,8’inde kaygı problemi olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...