İspanya'da bir ilk: Liderler internette tartıştı

İspanya, gelecek ay yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor. Parti liderleri de, ülke tarihinde ilk defa sadece internet ortamından canlı olarak izlenebilen tartışmaya katıldı.

Anadolu Ajansı 01.12.2015 - 05:59

İspanya'da bir ilk: Liderler internette tartıştı
Soldan sağa: Ciudadanos lideri Albert Rivera, Sosyalist Parti lideri Pedro Sanchez ve Podemos lideri Pablo Iglesias

İktidardaki PP ile PSOE ve Ciudadanos'un tahmini oy oranları birbirlerine çok yakın verilirken, Podemos'un bu 3 partiye nazaran biraz daha geride kaldığı öne sürülüyor.

İspanya'da 20 Aralık'ta yapılacak genel seçimler öncesinde ülkedeki 4 büyük siyasi partiden 3'ünün başbakan adayı canlı yayında görüşlerini dile getirdi.

Sol görüşlü "El Pais" gazetesi tarafından organize edilen seçim öncesi tartışmaya, ülke tarihinde ilk defa sadece internet ortamından canlı olarak izlenebildi.

Bu tartışmaya, ana muhalefetteki "Sosyalist İşçi Partisi" (PSOE) lideri Pedro Sanchez ile İspanya'da ilk defa genel seçimlere katılacak partilerden, anketlerde oy artışı fazla parti olarak dikkati çeken "Ciudadanos"un (Vatandaşlar) lideri Albert Rivera ve
ekonomik krizin ardından ortaya çıkan "Podemos"un lideri Pablo Iglesias katıldı.

İktidardaki Halk Partisi'nin (PP) lideri ve Başbakan Mariano Rajoy ise, "Bu tip 30'dan fazla davet aldım. Her tartışma davetine katılacak değilim" diyerek, diğer siyasi liderlerle aynı anda tartışmaya girmekten kaçındı.

El Pais'teki tartışmanın olduğu saatlerde Telecinco televizyonunun ana haber bülteninin konuğu olan Rajoy, genel seçimlerde kendisine tek rakip olarak Sanchez'i gördüğünü ve sadece 14 Aralık'ta PSOE lideriyle televizyonda canlı siyasi tartışma yapacağını açıkladı.

Yaklaşık 2 saat süren 3 siyasi liderin katıldığı tartışma programı, 13 Kasım'da Paris'te meydana gelen terör saldırısının ardından IŞİD'e karşı kurulmak
istenen uluslararası koalisyona İspanya'nın katılıp katılmayacağı sorularıyla
başladı.

Sanchez ve Rivera, İspanya'nın NATO üyesi olduğunu, üzerine düşen görevleri yerine getireceklerini ve siyasi partiler arasında uzlaşı sağlanarak meclis onayıyla alınacak bir kararla uluslararası koalisyona katılınabileceğini belirtirken, Podemos lideri Iglesias, "İspanyol askerlerinin hayatı söz konusu olduğundan böyle bir kararın referanduma gidilerek alınması gerektiğini" savundu.

Sayfa Yükleniyor...