Katalonya'nın boğa güreşi yasağına iptal

İspanya Anayasa Mahkemesinin, 2010 yılında Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosunun çıkardığı boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili yasayı iptal ettiği öne sürüldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.10.2016 - 14:23

Katalonya'nın boğa güreşi yasağına iptal

Katalonya'nın önde gelen gazetelerinden La Vangurdia, Anayasa Mahkemesinin "bir özerk yönetim parlamentosu boğa güreşleriyle ilgili bazı düzenlemeler yapabilir ama yasaklayamaz" gerekçesiyle söz konusu yasanın iptali yönünde karar aldığını yazıp, bunun yarın resmi olarak açıklanacağını iddia etti.

Bu arada Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Neus Munte, gazetede ileri sürüldüğü gibi Anayasa Mahkemesinin Katalonya'daki boğa güreşleri yasağını iptal etme kararı alması halinde bunu uygulamayacaklarını söyledi.

Katalonya Parlamentosun söz konusu yasayı "temiz bir tartışma ve oylama" sonrasında çıkardığını ifade eden Munte, "Anayasa Mahkemesinin böyle bir kararına itaat etmeyiz. Gerekçemiz çok açık. Hayvanların acı çektiği veya öldürüldüğü bir ülke istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosunun 68 "evet", 55 "hayır" ve 9 "çekimser" oyla 2010 temmuz ayında çıkardığı ve 2011 boğa güreşi takviminin sonunda yürürlüğe giren yasaya, muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi'nden (PP) 50 kadar senatör ve boğa güreşi dernekleri karşı çıkmıştı.

Anayasa Mahkemesi yargıçlarından Maria Encarnacion Roca da PP'nin girişimini Anayasa Mahkemesine taşımıştı. Katalonya'da son 5 yıldır hiçbir boğa güreşi organizasyonu yapılamazken, Barcelona'daki "Monumental" adlı eski boğa güreşi arenasında artık sadece müzik ve spor etkinlikleri düzenleniyor.

Sayfa Yükleniyor...