İspanya'da grev sona erdi

İspanya'da hava kontrolörlerinin grevi hükümetin olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sona erdi.

İspanya'da grev sona erdi

İspanya'da mali krizdeki hükümetin havalimanlarını özelleştirme planı, hava ulaşımında büyük bir kaosa yol açtı.


Havaalanlarındaki kontrolörlerin hükümetin özelleştirme planını protesto için iş bırakması nedeniyle binlerce sefer iptal edildi.

Üstelik grev binlerce İspanyolun havaalanlarına akın ettiği ulusal tatile denk geldi. Onbinlerce yolcu havalimanlarında mahsur kaldı.

Hava trafik kontrolünü ordu devraldı. Grev devam edince İspanyol kabinesi olağanüstü hal ilan etti. Hükümet işlerini başına dönmeyen kontrolörlerin hapis cezasına kadar varan sonuçlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Bu uyarının ardından grev sona erdi.

UÇUŞLAR DURDU
İspanyol İberia Havayolları ve Ryanair, uçuşlarını durdururken, binlerce yolcu havalimanlarında perişan.

Mahsur kalan bir yolcu, “Kuyruğun nerede başlayıp nerede bittiğini bilmiyoruz çok büyük bir karmaşa var. bugün gidebileceğimizi sanmıyorum” derken başka bir yolcu da, “Saatlerdir burdayız dün geceden beri bekleyenler var ve yolcular gelmeye devam ediyor havaalanında bu kadar insan için yer yok” diyor. Grevden çok sayıda yabancı turist de etkilendi.

MİLYONLARCA EURO'LUK ZARAR
İspanya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 11'ini turizm oluşturuyor. Havalimanlarındaki kaosun milyonlarca Euro'luk zarara yol açacağı belirtiliyor.

İspanyol hükümeti mali krize karşı aldığı önlemler çerçevesinde havayollarının yüzde 49'nun satılmasına yönelik planı onaylamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...