İspanya’da iktidar hezimet yaşadı

Dün yapılan yerel seçimlerde İktidardaki Sosyalist İşçi Partisi tarihi düşüş yaşadı. Sosyalistler 32 yıl sonra Barcelona’yı kaybetti.

23.05.2011 - 09:54

İspanya’da iktidar hezimet yaşadı

İspanya'da dünyapılan yerel seçimlerin galibi ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) olurken, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) büyük bir düşüş yaşadı.

Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Alfredo Perez Rubalcaba düzenlediği basın toplantısında, resmi sonuçlara göre, sandıkların yüzde doksanının açıldığını ve katılımın yüzde 65,72 olduğunu belirtti. Rubalcaba'nın açıkladığı rakamlara göre PP oyların yüzde 37,53'ünü, PSOE ise oyların yüzde 27,86'sını aldı.

İspanya'daki 17 özerk yönetimden 13'ünde yapılan özerk yönetim parlamentosu seçimlerinde de PP 11, PSOE 1 ve Navarra Birlik Partisi de 1 bölgede önde gösterildi.

Sosyalistlerin, 32 yıl aradan sonra Barcelona da belediye başkanlığını kaybediyor olması da önemli bir ayrıntı olarak öne çıktı. Barcelona'da belediye başkanlığında, Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren ve Katalonya özerk yönetim parlamentosunda iktidarda yer alan Yönelim ve Birlik Koalisyonu'nun (CIU) adayı önde bulunuyor.

İspanyol basınında yapılan ilk yorumlarda, PP ve Bildu için "tarihi zafer", PSOE için de "tarihi yenilgi" denildi.

ZAPETERO: YENİLGİ EKONOMİK KRİZLE BAĞLANTILI
İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, basına yaptığı açıklamada, "Sosyalistler çok açık bir şekilde kaybetti. Biz kazandığımız zaman kazanmasını bildiğimiz gibi kaybettiğimiz zaman da kaybetmesini biliyoruz" dedi. "Son yıllarda İspanya'nın yaşadığı ekonomik krizin, 5 milyona varan işsiz sayısının, kapanan KOBIlerin, düşen üretimin seçimlerin kaybedilmesindeki ön önemli etken olduğuna inandıklarını" kaydeden Zapatero, "Alınan yenilginin çok açık bir şekilde ekonomik krizle bağlantısı var.

Bu kriz vatandaşların güvenini sarstı, birçok genç geleceğinden kaygı duyuyor ve bugün sandıkta bu endişelerini dile getirdiler. Onları anlıyoruz" diye konuştu.

İspanya Başbakanı 2012 yılı Mart ayında yapılması öngörülen genel seçimlerin erkene alınmasının söz konusu olmadığını, iktidar olarak "şu andan itibaren tek hedeflerinin ülkeyi bir an önce ekonomik büyümeye ve refaha kavuşturmak" olduğunu söyledi. "Ekonomik büyüme ve istihdam yaratılması kolay ve hızlı bir yol değil, ama tek yol ve İspanya'nın bunu başaracak iradesi ve gücü var" diyen Zapatero, "Bizi en çok endişelendiren işsizliktir" açıklamasında bulundu.

ETA BAĞLANTILI BILDU KOALİSYONUNUN BAŞARISI
Bu arada, AB terör örgütleri listesinde yer alan ETA'nın stratejisinin bir parçası olarak kurulduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından yasaklanan, daha sonra ETA ile bağlantılı olduğuna ilişkin delil olmadığına kanaat getirilerek Anayasa Mahkemesi'nce seçimlere katılmasına izin verilen Bildu koalisyonu da büyük başarı elde etti. İspanya genelinde toplam yüzde 1,51 oranında oy alan Bildu seçimlere katıldığı Bask ve Navarra bölgelerinde 1110'den fazla belediyede kazanarak, Bask bölgesinde ikinci büyük parti olarak dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...