İspanya'da ilk 'İslami' parti

İslami görüşlü İspanyol partisi en az 6 şehirde belediye başkanlığı seçimine katılacak.

Haberler 06.03.2010 - 15:46

İspanya'da ilk kez İslami görüşlü ulusal bir parti kuruldu.

"İspanya Birlik ve Yeniden Doğuş Partisi" (Prune) adıyla kurulan yeni partinin lideri Mustafa Bakkach, Endülüs bölgesinin önemli kentlerinden Granada'da düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılında yapılacak yerel seçimlerde Madrid, Barselona, Valencia, Toledo, Malaga, Granada gibi Müslüman nüfusun yoğun olduğu bazı önemli kentlerde belediye başkanlığı için adaylar belirleyeceklerini açıkladı.

İspanya ve Fas vatandaşı olan, İspanya İslam Komisyonu ile İspanya İslam Federasyonu gibi kurumlarda üst düzey yöneticilik yapan Bakkach, "İspanya içinde çalışacak İspanyol bir partiyiz. İspanya'da Hristiyan görüşlü siyasi partiler varsa, bizim de Müslüman görüşlü olmamız sanırım herhangi bir sakınca yaratmaz" dedi.

Bakkach, "şeriatı getirecekleri", "Endülüs'ü yeniden yaratacakları" eleştirilerini de sert bir dille yalanladı.

Yeni partinin, 45 milyon nüfuslu İspanya'da yaklaşık 1 milyonluk Müslüman nüfusun hakları için mücadele edeceği belirtildi.

Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı olan Ceuta ve Melilla kentlerinde İslami görüşlü siyasi partiler bulunsa da, bunlar İspanya genelinde değil sadece bulundukları bölgelerde seçimlere katılıyor.

Sayfa Yükleniyor...