İspanya'da izinsiz gösteriye para cezası

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle sayıları katlanan gösterilere karşı yasal önlemler almaya çalışan hükümet, özellikle izinsiz gösterileri önleyebilmek için yüksek para cezaları getirmeyi planlıyor.

Anadolu Ajansı 19.11.2013 - 12:52

İspanya'da izinsiz gösteriye para cezası

İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan vatandaş güvenliği yasa tasarısında, polise hakarete 30 bin Euro, meclis önünde izinsiz gösteriye de 600 bin Euro'ya kadar ceza öngörülmesi dikkat çekti.

Tasarıya göre, güvenlik görevlilerinin görüntülerini kaydedip yayınlamak, nükleer santral, havaalanı, yüksek mahkemeler veya özerk yönetim hükümet binaları önü gibi yerlerde izinsiz ya da habersiz gösteri düzenlemek, gösteriler sırasında polisin oluşturduğu güvenlik koridorunu aşmak gibi eylemlere de 30 bin Euro'dan 600 bin Euro'ya kadar para cezası verilebilecek.

İspanya'da krizin etkisiyle oluşan halk hareketi ''Öfkeliler'' şimdiye kadar 2-3 kez ''meclisi kuşatma'' adı altında yasadışı gösteriler düzenlemiş ve İspanyol polisi, meclis çevresindeki tüm yolları kapatarak, şiddet yanlısı grupların meclise yaklaşmasını önlemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...