İspanya’da iktidardaki muhafazakar Halk Partisi’nin (PP) Başkanı ve Başbakan Mariano Rajoy, önümüzdeki Pazar günü yapılacak genel seçim öncesinde muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi Başkanı Pedro Sanchez ile televizyonda tartıştı.

Zaman zaman sert atışmaların yaşandığı tartışmada Sanchez, “yolsuzluk iddiaları çıktığında istifa etmesi gerektiğini” söyleyerek Başbakan Rajoy’a “dürüst biri değilsiniz” suçlamasını yöneltti.

“Suçlamaları kabul etmiyorum” diyen Mariano Rajoy, ana muhalefet liderine “aşağılık ve zavallı” sözleriyle karşılık verdi.

Ekonomi konusuyla başlayan tartışmada Pedro Sanchez, İspanya’nın Avrupa Birliği tarafından kurtarıldığını iddia ederken Rajoy ise ülkeyi Yunanistan gibi ülkelerin durumuna düşmekten kurtardığını savundu.

Başbakan Mariano Rajoy, 1 milyona yakın istihdam oluşturduklarını belirtirken, Sanchez, “Yolsuzluk dışında herşeyde kesinti yaptınız” cevabını verdi.

Bir ara aile içi şiddetin gündeme geldiği programda Başbakan, “Neden bana aile içi şiddetten saldırıyorsun? Zaten bu konuda hemfikiriz. Herhalde kadınların oylarını kazanmak istiyorsunuz Sayın Sanchez” dedi.

İspanya'da bu zamana kadar yayınlanan anketlerde mevcut durumda iktidarda olan PP seçimlerin kazananı olarak gösterilse de diğer siyasi partilerle arasındaki farkın çok az olmasından ötürü 20 Aralık'tan sonra bir koalisyon hükümeti kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.