İspanya'da yolsuzluk davalarının ardından hükümet hakkında gensoru

İspanya'da ana muhalefet partisi, Başbakan Mariano Rajoy'un azınlık hükümeti hakkında Temsilciler Meclisine gensoru önergesi sundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2018 - 14:34

İspanya'da yolsuzluk davalarının ardından hükümet hakkında gensoru
İspanya Başbakanı Rajoy (sağda) ve ana muhalefet lideri Sanchez

İspanya'da ana muhalefet partisi, iktidar partisi üyelerinin yolsuzluk davasında ceza almasının ardından Başbakan Mariano Rajoy'un hükümeti hakkında Temsilciler Meclisine gensoru önergesi verdi.

İspanya Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), kamuoyunda ''Gürtel olayı'' olarak bilinen ve iş adamları ile iktidardaki Halk Partisi (PP) üyelerinin karıştığı yolsuzluk davasında karar çıkmasının ardından harekete geçti.

Parti, gensoru önergesini parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisine sundu.

Sosyalistlerin, hükümeti düşürmek için diğer partiler Podemos ve Ciudadanos'un desteğini alması gerekiyor.

Bugüne kadar azınlık hükümetini destekleyen Ciudadanos, gensoruya destek vermeyeceklerini açıkladı ve Rajoy'dan erken seçime gitmesini istedi.

Gensorunun kabul edilebilmesi için mutlak çoğunluk olan 176 oya ihtiyaç var.

Söz konusu davada bazı PP üyeleri, 1990 ve 2000'li yıllarda rüşvet alarak seçim kampanyalarını finanse etmekle suçlanıyor. Rajoy, geçen sene dava kapsamında ifade vermiş ve bazı deliller sunmuştu. Dün mahkeme, PP'nin 1987 ve 2010 yılları arasında mali işler müdürlüğü yapan Luis Barcenas'ın da aralarında olduğu bazı üst düzey yetkililer ile iş adamlarına yolsuzluk suçlamasıyla toplamda 351 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme kararında partinin yıllarca rüşvete bulaştığını gösteren deliller bulunduğu ve Başbakan Rajoy'un şahitliğinin sorgulanması gerektiği ifade edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...