NTV

İspanya'dan bağımsızlık yanlılarına zeytin dalı

Anadolu Ajansı

Dünya

Katalonya'daki seçimi bağımsızlık yanlılarının kazanmasının ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'dan açıklama geldi. Rajoy, "Ulusal egemenliğe, yasalara, İspanyolların eşitlik ve özgürlük haklarına karşı olmadığısürece Katalonya'yı dinlemeye hazırım" dedi.

İlişkili Haberler

Bağımsızlık yanlısı siyasi ittifak "Junts pel Si"nin kazandığı seçim sonrası başbakanlık konutu Moncloa'da basına açıklamalarda bulunan Rajoy, İspanyol hükümetinin Katalonya krizi karşısında izlediği genel tavrı korudu.

Rajoy, Katalonya'da yapılan seçimlerin "bazılarının gördüğü gibi plebisit değil, İspanyol Anayasası ve Katalonya statüsü gereği özerk yönetim seçimleri olduğunu" söyledi.

Katalonya'da ayrımcılık isteyen siyasi partilerin aldığı toplam oy oranının yüzde 47 olmasından dolayı "sandıktan bekledikleri desteği alamamışlardır" yorumunu yapan Rajoy, bağımsızlık yanlılarının "hiçbir yasal
dayanaklarının olmadığını" savundu.

Katalonya'da yeni kurulacak özerk yönetim hükümetine "Katalonya'nın bir kısmı için değil genelinin ihtiyaçlarına karar vermek, Katalonya'nın sosyal ve ekonomik refahı için çalışmak gerekir. Katalonya'da son yıllarda meydana gelen kırılmaların aşılması lazım" çağrısında bulundu.

Katalonya'nın çok çoğulcu bir siyasi yapıya sahip olduğunu ve bunun seçim sonuçlarında da çıktığını vurgulayan İspanya Başbakanı, Katalonya'daki yeni hükümetin "kurumlara bağlı, yasalar içinde olan yapıcı diyalog kurması
gerektiğini" savundu.

İspanya Başbakanı Rajoy, diyaloğun herkes için sağlıklı olacağını gerek Katalonya'daki özerk yönetim gerekse İspanya'daki muhalefet partileri ile diyaloğa hep açık olduğunu ancak hiçbir zaman yasaları dışlayan, ulusal
egemenliğe karşı olan bir diyaloğa girmeyeceklerini yineledi.

Rajoy, Katalonya'daki seçimlerin sonuçlarını, Genel Başkanı olduğu Halk Partisi'nin ulusal yönetim kurulunda da bu akşam analiz edeceklerini söyledi.

İspanya'da muhalefette olan Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez de yaptığı değerlendirmede, Katalonya Başkanı Artur Mas'ın "ayrımcılık politikasının iflas ettiğini kabul etmesi gerektiğini" söyledi.

ETİKETLER