İspanya'nın ilk eşcinsel askeri: Taciz edildim!

İspanyol ordusunda ilk eşcinsel evliliği yapan Alberto Linero Marchena ordudan çıkarılınca, "tacize uğradığını" açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.08.2010 - 17:23

İspanya'nın ilk eşcinsel askeri: Taciz edildim!

İspanyol ordusu içinde ilk eşcinsel evliliği yapan asker olan Alberto Linero Marchena, sözleşmesinin yenilenmeyip ordudan çıkartılacağının açıklanmasının ardından, "tacize uğrayıp, tehdit aldığını" iddia etti.

2006 Eylül'ünde evlenerek, dünyada evlenen ilk eşcinsel asker ünvanını da alan Marchena, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren orduyla ilişiğinin kesileceğini öğrendikten sonra, İspanyol ordusuna suçlamalar yönelterek, Savunma Bakanlığı'na karşı dava açacağını duyurdu.

Marchena bugün düzenlediği basın toplantısında, evlendikten sonra İspanyol ordusu içinde "taciz, tehdit ve saldırılara" maruz kaldığını iddia ederek, sözleşmesinin yenilenmemesinin arkasındaki sebeplerden birisinin, "kendisiyle cinsel ilişkiye girmek isteyen bir yarbay ve bir yüzbaşının tekliflerini kabul etmemesi" olduğunu ileri sürdü.

MADEM SUÇ, ASIN BENİ
İspanya'da eşcinseller arasında evlilik hakkını 2005 yılında tanıyan Sosyalist Parti hükümetini de eleştiren Marchena, "Birçok hak almışız gibi görünse de ben bu hakları henüz kullanamadım. Eşcinsel olarak evlenmem suç ise bizi assınlar ya da Hindistan'daki gibi sopayla dövsünler. Yok böyle değilse, o zaman gerekli önlemleri alsınlar" dedi.

İspanyol Hava Kuvvetleri'nin Sevilla'daki bir askeri üssünde görevli olan Marchena, psikolojik sorunlardan dolayı geçtiğimiz Kasım ayından bu yana doktor raporuyla izinli bulunuyordu.

Savunma Bakanlığı geçen hafta yaptığı yazılı açıklamada, Marchena'nın sözleşmesinin yenilenmeyeceğini ve 1 Eylül itibariyle ordu ile ilişkisinin kesileceğini açıklamıştı.

İspanya Savunma Bakanlığı kaynakları ise, Marchena'nın sözleşmesinin, iddialarının aksine, "askeri hizmetleri yerine getirmekte yetersiz olduğu için" yenilenmediği savunuyorlar.

Sayfa Yükleniyor...