İspanyollar: Sorun kriz değil sistem

İspanya'nnın başkenti Madrid'de toplanan binlerce kişi, ülkedeki siyasi, ekonomik ve sosyal düzeni bir kez daha protesto etti.

Anadolu Ajansı 25.07.2011 - 12:08

Geçtiğimiz 15 Mayıs tarihinde Madrid'deki Sol Meydanı'nda başlayan ve daha sonra tüm ülkeye yayılan düzen karşıtı gösteriler, sivil toplum örgütleri tarafından daha genişletilip, gündemde tutuluyor. Yaklaşık 1 ay önce ülkenin 7 farklı yerinden yürüyerek Madrid'e doğru yola çıkan gruplar, cumartesi akşamı Sol Meydanı'na ulaşıp burada sabahladıktan sonra bugün büyük bir gösteri düzenlendi.

Madrid'in merkezindeki Atocha İstasyonu'ndan Sol Meydanı'na yürüyen sistem karşıtları, ''Bu politikacılar bizi teslim etmiyor'', ''Birlik olan halk asla kaybetmez'', ''Sorun kriz değil sistem'', ''Ne olursa olsun mücadele sürecek'' şeklinde sloganlar attı.

Meydanda asılan pankartlarda ise ''Kapitalizm, dünyanın en saygı gösterilen soykırımı'', ''Artık bu olay kapansın, krizin faturasını sorumluları ödesin'', ''Sosyal adalet, gerçek demokrasi'', ''İşsizler hareketlenin, birlikte yapabiliriz'', ''Bankalar peşimizi bıraksın'', ''Norveç seninleyiz'', ''Özgür Suriye, Özgür Filistin'' ifadeleri dikkat çekti.

Madrid'deki yürüyüşe, Yunanistan, İtalya, Rusya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerden gelen grupların da katıldığı görüldü.

Gösteriler için İspanyol polisi özel bir güvenlik önlemi almazken, Sol Meydanı'nda toplanan sistem karşıtlarının gece boyunca protestolarına devam edeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...