İsrail 230 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

İsrail, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bir jest olarak, Başbakan Ehud Olmert tarafından verilen söz ve hükümetin onayından sonra, 230 Filistinli tutukluyu bugün serbest bıraktı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 14:37

İsrail 230 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

İsrail hapishanelerinde bulunun 230 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı. Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas bu haber üzerine, “Cezaevindeki tüm Filistinli tutuklular serbest bırakılmadan sevincimiz tam olmayacak” dedi.

Serbest bırakılan kişilerden Gazze’ye gönderilecekler Erez geçiş noktasına, Batı Şeria’ya gönderilecekler de Ramallah’ın Betunya kontrol noktasına otobüslerle bırakıldı. Filistinli tutuklular serbest bırakılmadan önce sağlık kontrolünden geçirildi; ayrıca bir daha terör faaliyetlerine bulaşmayacakları yönünde taahhütnameler imzalatıldı.

Beytüllahim’den oğlunu almaya gelen 42 yaşındaki Semiha Azmi ise buruk bir sevinç yaşıyordu: “Biri çıkıyor diye sevinirken, bu sabah İsrail askerleri gelip, diğer oğlumu gözaltına aldılar.” 20 yaşındaki Ahmed Azmi’nin niye gözaltına alındığını bilmediğini söyleyen Semiha Azmi, cezaevinde bir oğlunun daha bulunduğunu belirtirken, “Ne o gruptan ne bu gruptanlar. Hiçbir örgüte bağlı değil bu çocuklar, niye içeri girdiler, niye öbürünü aldılar bir şey bilmiyorum” diye konuştu.

Ramallahlı, 21 yaşındaki oğlu İssa’yı almaya gelen Süheyl Fadıl Naccar (50) ise 4,5 yıl hapis cezası alan oğlunun 2,5 yıldan sonra çıkışına fazla sevinmediğini söyledi. Naccar, Ramallah’ın varoşlarındaki Jalozan mülteci kampından olan oğlu dahil iki tutuklunun serbest kaldığını, ancak askerlerin sabah gelip aynı kamptan tümü El Fetihli 7 kişiyi götürdüklerini anlattı.

Süheyl Fadıl Naccar, 6 çocuğundan 3’ünü, 3 yıl önce bir yangında kaybettiğini, İssa’nın liseyi bitirdiğinde bomba atmaktan tutuklandığını söyledi. İssa’nın annesinin evde kalıp yemek hazırladığını söyleyen Naccar, “En güzel şeyleri hazırlıyor, elinden gelse bütün yemekleri bugün yapıp hepsini oğluna yedirecek öylesine sevinçli” dedi.


Filistinli tutuklular, Ramallah’ta, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından, tek tek elleri sıkılarak karşılandı, Abbas, hepsine sarılıp öptü.

Abbas, yaptığı konuşmada, sevinçlerinin büyük olduğunu, ancak bu sevincin İsrail, cezaevlerindeki 11 bin tutukluyu serbest bıraktığında tamamlanacağını söyledi.

Bu tür adımların devam edeceğini ve peyder pey Filistinli tutukluların serbest kalmasının süreceğini söyleyen Abbas, İsrail işgal ettiği tüm topraklardan çekilmeden, başkenti Kudüs olan bir devlet kurulmadan ve tüm Filistinli tutuklular serbest bırakılmadan barışın sağlanamayacağını ifade etti.


Sayfa Yükleniyor...