İsrail 680 kişiyi serbest bırakıyor

Açıklama İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sözcüsünden geldi: Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılacak.

01.06.2010 - 23:09

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü, 'Mavi Marmara' gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını açıkladı.


İsrail Bakanlar Kurulunun kararında, 'İsrailli askerlere saldırdığı' ileri sürülen 24 kişinin de derhal sınırdışı edileceği belirtildi. Serbest bırakılarak sınırdışı edileceklerin toplam sayısının 680 olduğu bildirildi.

Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez, ''Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılacak'' dedi.

İsrail, başta Mavi Marmara olmak üzere Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan toplam 6 gemiye saldırmış, 9 kişi hayatını kaybetmiş, başta Türkiye olmak üzere tüm dünya bu saldırıya tepki göstermişti.

NTV AŞDOD'DA
Serbest bırakma koşulları ve zamanı hakkında henüz bir açıklama yapılmazken, el koyulan gemilerin çekildiği Aşdod limanında bulunan NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, sıcak gelişmeyle ilgili şunları aktardı:

ZAMAN BELLİ DEĞİL!
"İsrail tarafından gözaltında tutulan herkesin serbest bırakılacağı haberi geldi. Bunun ne zaman gerçekleşeceği ve hangi yolla yapılacağı ise henüz net değil.

Sayıları 610'la 629 arasında telafuz edilen aktivistlerin çoğunluğu Türkiye vatandaşlarından oluşuyor. Aralarında İngiiz, Fransız, Yunanistan gibi ülkelerin de vatandaşları var.İsrail'in, yardım filosuyla getirilen 10 bin ton dolayındaki insani yardım malzemesini bugün Gazze'ye sevkettiği bildirildi.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, İsrail askerleri tarafından gemilerden indirilen malzeme, kamyonlara yüklenerek Aşdod'dan Gazze Şeridi ile sınırdaki Kerem Şalom geçiş noktasına getirildi, uluslararası örgütlerin aracılığıyla Gazze'ye aktarıldı.

Bu arada, ordu sözcülüğünün açıklamasında, ''Hamas'ın, İsrailli sivillere karşı kullanılmak üzere tünellerden silah kaçakçılığı yaptığı sürece deniz ablukasının kalacağı'' belirtildi.

Bu arada, Ynet haber sitesine bir açıklama yapan Gazze ile Koordinasyon ve İrtibat Ofisi Başkanı Albay Moşe Levi, ''bu malzemelere gerek olmadığını'' savunarak, aynı tür ürünlerin Gazze'ye düzenli olarak sevkedildiğini bildirdi.

Levi, yardımların içinde 100'den fazla elektrikli mobilet, tonlarca tıbbi malzeme bulunduğunu ifade ederek, ''Bu da tüm filo yolculuğunun amacının propaganda ve provokasyon olduğunun, yardımla bir ilgisi bulunmadığının kanıtıdır'' görüşünü ileri sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...