Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz'de iki balistik füzenin fırlatıldığının tespit edildiği belirtildi.

Rus haber ajansı Ria Novosti, Doğu Akdeniz'deki iki "balistik hedef"in Rusya balistik füze erken uyarı sistemi tarafından tespit edildiğini duyurdu. Rus haber ajansı Ria, Şam'daki bir kaynağa dayandırdığı haberinde, tespit edilen iki hedefin Akdeniz'e düştüğünü ileri sürdü.

Rusya'nın Sesi radyosunun internet sayfasında yer alan haberde de, Doğu Akdeniz'den fırlatılan iki füzenin, Rusya'nın güneyindeki Armavir'de bulunan balistik füze erken uyarı sistemi tarafından Türkiye saatiyle 09.16'da tespit edildiğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü, iki balistik objenin Akdeniz'in ortasından, Akdeniz'in doğusuna doğru fırlatıldığını tespit ettiklerini söyledi.

PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ
Haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun konuyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bilgilendirdiği de vurgulandı.

İSRAİL: ABD İLE FÜZE TEST ETTİK
İsrail, Akdeniz'de ABD ile birlikte orta füze testi yaptıklarını açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü Tal Bentov, "Rusya'nın tespit ettiği füzeler, İsrail ve ABD'nin Akdeniz'de ortak olarak deneme amaçlı attığı füzelerdir" dedi.

İsrail ordusundan daha önce yapılan açıklamada ise, Doğu Akdeniz'de herhangi bir hareket gözlemlemedikleri belirtilmişti. 

ABD: BİZİMİ GEMİDEN ATILMADI
ABD donanmasının Avrupa'daki merkezinden yapılan açıklamada, Akdeniz'deki ABD savaş gemisinden füze fırlatılmadığı belirtildi. Açıklamada, Akdeniz'deki füze hareketliliğiyle ilgili başka bir yorumda bulunulmadı.

Amerikan CBS News televizyonuna konuşan bir ABD'li yetkili de, Akdeniz'de konuşlandırılan savaş gemisi ve uçaklarından herhangi bir füze fırlatılmadığı belirtilmişti. 

SURİYE: BİZ DE TESPİT EDEMEDİK
Lübnan'daki El Manar televizyonuna konuşan bir Suriyeli yetkili de, füze savunma sistemlerinin, herhangi bir füze fırlatıldığı uyarısını kendilerine vermediğini söyledi.

ELÇİLİKLERDEN AÇIKLAMA
Rusya'nın "Akdeniz'de iki balistik hedef tespit ettik" açıklamasına Moskova'daki Suriye Büyükelçiliği ile Şam'daki Rusya Büyükelçiliği'nden de iki yorum geldi.

Moskova'daki Suriye Büyükelçiliği, olayla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını duyururken, Suriye'deki Rusya Büyükelçiliği, Şam'da herhangi bir patlama olduğu duyumunu almadıklarını belirtti.

RUSYA'DAN UYARI
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Suriye'ye olası bir askeri müdahalenin, uluslararası ilişkiler sisteminin bütününü etkileyeceği ifade edildi.