İsrail ABD'yi 'hayal kırıklığına uğrattı'

ABD'den, İsrail'in Kudüs ve Batı Şeria'da yeni yerleşim birimi inşa etme planlarına ilişkin bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nuland, "İsrail'in bu tavrını sürdürmesinden hayal kırıklığı duyuyoruz" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 18.12.2012 - 22:12

İsrail ABD'yi 'hayal kırıklığına uğrattı'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme planlarına ilişkin, ''İsrail'in bu provokatif eylem şeklini sürdürmede ısrar etmesinden derin hayal kırıklığı duyuyoruz'' dedi.

Nuland, günlük basın brifinginde bir gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine, ''İsrail'in bu provokatif eylem şeklini sürdürmede ısrar etmesinden derin hayal kırıklığı duyuyoruz. Bu tekrarlanan açıklamalar ve yeni inşa planları, barış amacına ters düşmektedir. İsrailli liderler sürekli olarak, iki devletli çözüm doğrultusunda bir yolu desteklediklerini söylüyorlar ancak bu tür eylemler, bu hedefi sadece daha da risk altına sokuyor'' diye konuştu.

Nuland, İsraillileri ve Filistinlileri, amaca zarar veren, tek taraflı her türlü adıma son vermeye ve doğrudan müzakerelere geri dönmek için somut adımlar atmaya çağırdıklarını belirtti.

AVRUPA KINAMAYA HAZIRLANIYOR
Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nin 4 Avrupalı üyesinin, İsrail'i yerleşim planlarını nedeniyle kınamaya hazırlandığı bildirildi.

Adının gizli kalmasını isteyen Avrupalı bir diplomatik kaynak, Almanya, Fransa, İngiltere ve Portekizli yetkililerin, İsrail'in son yerleşim planlarının kınanacağı ortak bir açıklama metni üzerinde çalıştığını söyledi.

Söz konusu ülkelerin, İsrail'in yerleşim planlarının İsrail ve Filistinliler arasındaki iki devletli çözüm olasılığına tehdit oluşturabileceğini düşündüğü belirtildi.

Aralık başında Brüksel'de toplanan AB dışişleri bakanları, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki yerleşimlerini genişletme planına ''şiddetle'' karşı çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...