İsrail: Artık son perdeye yaklaştık

İsrail’in Gazze saldırıları 21. gününde. Yetkililer artık son aşamaya girildiğini söylüyor, ancak bombardıman sabah yeniden başladı. Ateşkes konusunda ise hareketli bir gün. İsrail Dışişleri Bakanı, ABD’ye gidiyor. Hamas’ın da yeni açıklamaları var.

16.01.2009 - 18:12

İsrail: Artık son perdeye yaklaştık

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, olası bir ateşkes için şart koştuğu güvenlik garantilerini ABD’ye iletecek.

Bu şartlar arasında İran’ın militanlara silah desteğini kesmek için ortak deklarasyon yayınlanması, kaçakçılık güzergahlarında uluslararası güçlerin konuşlandırılması ve tünellerin ortaya çıkarılması için Mısır’a teknoloji transferi yapılması var.

Anlaşmaya, Amerikan Dışişleri Bakanı Rice’ın görev süresi dolmadan imza atılması bekleniyor. Hamas ise İsrail’in bir hafta içinde çekilmesi ve sınırları açması koşuluyla bir yıllık ateşkes öngören bir öneriyi Mısır’a iletti.

Hamas’ın Suriye’de sürgünde yaşayan lideri Halid Meşal, İsrail’in işgali sona erdirmesi, Gazze’den hemen çekilmesi ve ablukayı kaldırması gerektiğini söyledi.

Bugün Türkiye’ye gelmesi beklenen BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da ateşkes ilanının, birkaç gün alabileceğini söyledi.

İSRAİL’İN HEDEFLERİ ARASINDA TÜNELLER BAŞI ÇEKİYOR
Öte yandan İsrail ordusu, hava akınlarında yaklaşık 40 noktanın vurulduğunu duyurdu. Hedefler arasında, Gazze’yi Mısır’a bağlayan tüneller başı çekiyor. İsrail uçakları, bir camiyi de tünele açılan yol olarak kullanıldığı gerekçesiyle bombaladı. İsrail, Hamas’ın tünellerden silah sağladığını savunuyor.

Dünkü saldırılarda ise, Hamas kabinesinin İçişleri Bakanı Said Siyam hayatını kaybetmişti. Siyam, geride kalan 21 günde ölen en üst düzey Hamas yetkilisi. Ayrıca Gazze merkezindeki bir hastane, medya kuruluşlarının bulunduğu bir bina ve BM merkezi isabet almıştı. Ölenlerin sayısı 1100’ü geçti. Bunların yaklaşık 700’ü sivil. 5 bin’i aşkın da yaralı var.

REGEV: SON PERDEYE YAKLAŞTIK
Başbakan Ehud Olmert’in sözcüsü Mark Regev ise, bugün ateşkes şartlarını görüşmek üzere başmüzakerecileri Amos Gilad’ın Mısır’ın başkenti Kahire’de ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin Washington’da temaslarda bulunacağını hatırlattı ve “son perdeye yaklaştıklarını ümit ettiklerini” söyledi.

Sözcü, güvenlik kabinesinin toplanabileceğini ve bu toplantıdan kararlar çıkabileceğini de belirtti.

GAZZE’DE MADDİ HASAR 1,4 MİLYAR DOLAR
Filistin İstatistik Bürosu’nun yaptığı açıklamada ise, İsrail’in saldırıları nedeniyle evlerinde yaşayamayan 26 bin kadar Gazzelinin acil olarak oluşturulan geçici barınaklarda yaşadığı belirtildi.

Büronun hesaplamalarına göre, İsrail’in hava, kara ve denizden sürdürdüğü bombardımanlarda konut olarak kullanılan 20 bin kadar bina hasar gördü ve 4 bin kadar bina tamamen yıkıldı.

Yıkılan kamu yapıları arasında 10 okul ve üniversite binası, yollar, köprüler, elektrik hatları ve kanalizasyon boruları var.

Büro, yapıların yıkılması ve hasar görmesi ile oluşan maddi hasarın 1 milyar dolara yaklaştığını, buna ek olarak günlük gelir kayıplarının ise 420 bin dolar olduğunu bildirdi. Büro, saldırı devam ettiği sürece toplam maddi hasarın artmaya devam edeceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...