İsrail aynı kabusu yaşamak istemedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gilad Şalit'in özgürlüğüne kavuşması için Hamas'la anlaşma yapmasında, 25 yıl önce kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan bir İsrailli askerin etkili olduğunu belirtti.

18.10.2011 - 15:05

İsrail aynı kabusu yaşamak istemedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın Gilad Şalit'i serbest bırakması nedeniyle hava üssü Tel Nof'ta düzenlenen askeri törende yaptığı konuşmada, "Şalit'in sonunun 25 yıl önce esir düşen ve bir daha evine dönemeyen asker gibi olmasını istemedim" dedi. Netanyahu, Hamas'la takas anlaşması sürecinde çok düşündüğünü, bakanlarıyla sert tartışmalar yaşadığını ama Şalit'in eve dönmesine karar verdiğini söyledi.


'BATYA ARAD'I HATIRLADIM'
Netanyahu: "Annesi Batya Arad'ı hatırladım, onun gözyaşyarını ve oğlu için dileklerini hatırladım. Bunları düşündükten sonra çok büyük bir sorumluluğum olduğunu anladım. Böyle durumlarda bir lider yalnızdır ve bir karar vermem gerekti. Bekledim ve bir karara vardım."

'MiSYONUMU TAMAMLADIM'
"İki buçuk yıl önce başbakanlık koltuğuna döndüğümde masamın üzerinde duran en çetrefelli ve zor işlerden biri Gilad Şalit'in eve sağ dönmesiydi" diyen Başbakan Netanyahu, "Bugün bu misyonu başarıyla tamamladık" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "evine dönemedi" diyerek bahsettiği asker Ron Arad. Arad 16 Ekim 1986'da F-4 Phantom uçağı Lübnan hava sahasında düşünce, Şii Emel örgütü tarafından esir alındı. Savaş uçağı düştüğünde pilot ve seyir subayı Ron Arad paraşütle sağ olarak yere indi.

PİLOT KURTARILDI ARAD ESİR DÜŞTÜ
İsrail askeri bir operasyonla pilotu kurtarmayı başardı ancak Arad, Şii Emel grubu tarafından ele geçirildi. Arad'ın sağ olduğu ve Emel'in elinde bulunduğunu gösteren fotoğraflar ve mektuplar 1987 yılında ailesine gönderildi. 1988 yılında Emel arasında ayrılık yaşandı. Örgütten ayrılan Emel'in güvenlikten sorumlu lideri Mustafa Dirani, İsrailli asker Ron Arad'ı birlikte götürdü. Dirani grubu, Arad'ı 1989 yılına kadar elinde tuttu.

İRAN'IN ELİNDE OLDUĞUNA İNANILIYOR
Ancak MOSSAD, Arad'ın büyük bir fidye karşılığında Emel örgütü tarafından İran Devrim Muhafızlarına teslim edildiğini iddia ediyor. İsrail istihbarat birimleri, seyir subayı Ron Arad'ın hala İran Devrim Muhafızları tarafından esir tutulduğuna inanıyor.

1958 yılında doğan Ron Arad, kaçırıldığında geride eşi ve bir kızını bırakmıştı.

Şalit öncesinde de İsrail'le Araplar arasında esir takası defalarca gerçekleşti. İşte yapılan esir takasları. Şalit öncesinde de İsrail'le Araplar arasında esir takası defalarca gerçekleşti. İşte yapılan esir takasları.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...