İsrail Barguti'yi tek kişilik hücreye koydu

Filistin direnişinin sembol isimlerinden ve 15 yıldır hapishanede bulunan Mervan el-Barguti’nin İsrail’in kuzeyindeki Hadarim Cezaevi'nde tek kişilik hücreye konulduğu belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.12.2017 - 16:09 | Son Güncelleme : 12.12.2017 - 16:20

İsrail Barguti'yi tek kişilik hücreye koydu

Fetih Hareketi Merkez Konsey üyesi Barguti’nin serbest bırakılması için kurulan Halk Platformu Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail Cezaevleri İdaresi'nin talimatıyla Hadarim Cezaevi'nde tutuklu bulunan Barguti’nin hücreye konulduğu belirtildi.

KUDÜS KARARI SONRASI BARGUTİ'YE TECRİT

Açıklamada, ABD yönetiminin “Kudüs’ü İsrail’in başkenti” olarak tanıyan kararıyla beraber, Filistin sahasında yaşanan gelişmeler nedeniyle Barguti’nin tek kişilik hücreye konulduğu ve halkıyla iletişiminin kesilmesi ve dünyadan tecrit edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

MERVAN BARGUTİ KİMDİR? 
Mervan Barguti 6 Haziran 1959 tarihinde Ramallah'ta fakir bir ailenin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 15 yaşındayken El Fetih'e katıldı. Henüz 18 yaşında İsrail tarafından tutuklanan Barguti hapiste öğrenimini tamamlayarak iyi derecede İbranice öğrendi. 1983'te kaydolduğu Batı Şeria'daki Bir Zeit Üniversitesi'ni tutuklanma ve sürgün sebebiyle ancak 1994'te bitirebildi. Daha sonra Bir Zeit Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Üniversite öğrencisiyken El Fetih içinde aktif olarak siyasetle ilgilendi. 

İNTİFADA'NIN LİDERİ OLDU
1987'deki 1. Filistin intifadasının önemli liderlerinden olan Mervan Barguti, İsrail tarafından tutuklandı ve Ürdun'e sınırdışı edildi. 7 yıl sürgünde kalan Barguti 1994 Oslo Anlaşması'ndan sonra Batı Şeria'ya geri döndü. 1996'da Filistin Meclisi'ne milletvekili olarak seçildi. 1999'da El Fetih’in Batı Şeria sorumlusu oldu. 2000 yılında başlayan 2. Filistin intifadasının da lideri olan Mervan Barguti 15 Nisan 2002'de Ramallah'ta İsrail ordusu tarafından tutuklanarak Kudüs'teki polis merkezine götürüldü. Yapılan yargılama sonucu 5 defa müebbet hapse mahkum edildi.

Sayfa Yükleniyor...