İsrail baskılara dayanamadı

İsrail, ABD ile de kriz yaşamasına neden olan Doğu Kudüs'teki konut inşaatını durdurdu.

27.04.2010 - 09:12

İsrail baskılara dayanamadı

İsrail, ABD'nin de aralarında olduğu birçok ülkenin karşı çıktığı Doğu Kudüs'teki inşaatları durdurdu. Filistin lideri Mahmud Abbas ise bu gelişmenin ardıdan İsrail ile dolaylı görüşmelerin yeniden başlayabileceği mesajını verdi.


Kudüs'te belediye meclisi üyeleri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ofisinden inşaatın dondurulması yönünde talimat alındığını belirtti.

Kudüs'teki bir belediye meclisi üyesi, belediyenin üst düzey yetkililerinin kendisine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden inşaatların dondurulması yönünde şifahen talimat aldıklarını söylediklerini belirtti.

Diğer bir belediye meclisi üyesi de inşaat planlarını haftalık olarak gözden geçirmekle yükümlü iki komitenin, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ziyaretinin ardından hemen hemen hiç bir araya gelmediğine dikkati çekti.

İnşaatın sürekli mi, yoksa geçici olarak mı durdurulduğu bilinmiyor.

Filistin lideri Mahmud Abbas ise, İsrail'in Kanal 2 televizyonuna konuştu ve dolaylı görüşmelere hazır olduğunu belirtip, ABD'nin dolaylı görüşme önerisini bu hafta yapılacak Arap Birliği toplantısında sunacağını belirtti.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, başkan olduğu sürece hem İsrailliler, hem de Filistinlilerin hakları ve güvenliğini sağlayan iki devletli çözüm gayretini asla terk etmeyeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...