İlişkili Haberler

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail asker ve polisleri Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde evlere baskın düzenledi. Cenin, Silwad, Beyt Sera ve Dura'da gerçekleşen operasyonlarda aralarında Hamas mensubu olduğu ileri sürülen 3 kişinin de bulunduğu 15 Filistinli gözaltına alındı. Açıklamada gözaltıların gerekçesine ise değinilmedi.

İsrail güçleri işgal altında tuttukları Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te evlere sık sık baskınlar düzenleyerek çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

CEZAEVİNDEKİLER İÇİN DESTEK GÖSTERİSİ 

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların aileleri Gazze Şeridi'nde gösteri düzenledi.

Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç Örgütü binası önünde düzenlenen gösteriye katılan Filistinliler, hapisteki yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Göstericiler, uluslararası toplumun, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların özgürlüklerine kavuşması için acilen harekete geçmesini istedi.

Gösteriye katılan Rahhab Kenan, "Düzenlediğimiz bu gösteriyle hapishanedeki yakınlarımıza onları unutmadığımızın, şerefli mücadelelerinde onların yanında yer aldığımızın mesajını vermek istiyoruz." dedi.

Filistinli tutukluların serbest bırakılması için ortak bir dil geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Kenan, Filistinli gruplara birlik çağrısında bulundu.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi verilerine göre İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.