İsrail: "BM soruşturması gereksiz ve anlamsız"

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı için açılan BM soruşturmasını "acele verilmiş bir karar" olarak nitelendirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.07.2010 - 17:24

İsrail: "BM soruşturması gereksiz ve anlamsız"

BM İnsan Hakları Komisyonunun, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili soruşturmayı yürütecek uluslararası uzmanlardan oluşan ekibi atamasının ardından, İsrail kararın "anlamsız" olduğunu yinelerken, Gazze'deki fiili Hamas Yönetimi ve El Fetih kararı memnuniyetle karşıladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi, bunun acele verilmiş bir karar ve komisyonun İsrail'e karşı "saplantısının" bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkili, İsrail'in bu amaçla kurduğu Türkel soruşturma komisyonuna atıfta bulunarak, "İsrail'in şeffaf bir şekilde yürüttüğü soruşturma, örgütün soruşturmasını tümüyle gereksiz kılmaktadır" dedi.

Komisyon üyelerinin ağustos ayında İsrail, Türkiye ve Gazze'de görgü tanıklarının ifadesine başvurması bekleniyor. Ancak İsrail'in bu konuda işbirliği yapıp yapmayacağı ve komisyon üyelerinin ülkeye ziyaretine izin verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

Öte yandan Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketinin sözcülerinden Dr. Sami Ebu Zühri, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bunu "doğru yönde alınmış bir karar" olarak nitelendiren Ebu Zühri, İsrail'in soruşturma sonuçlarından kaçmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Ebu Zühri, Goldstone komisyonunun da zamanında doğru yönde bir karar aldığını, ancak uluslararası toplumun, İsrail'in soruşturmanın sonuçlarıyla karşı karşıya kalıp mahkemeye çıkarılmasının önünde engel olduğunu ifade etti. Sami Ebu Zühri, bu kez İsrail'i, soruşturmanın sonuçlarını yerine getirmeye zorlayacak garantiler istediklerini de ifade etti.

El Fetih de BM kararından memnun olduğunu bildirdi. El Fetih'ten yapılan açıklamada da "İşlediği savaş suçlarından dolayı İsrail'i cezalandırmanın ve İsrail'in kanunların üzerindeymiş gibi davranmasını önlemenin zamanı gelmiştir" denildi. Açıklamada, Gazze Şeridi üzerindeki İsrail ablukasının tümüyle kaldırılması çağrısında da bulunuldu.

Bu arada Ortadoğu Dörtlüsünün özel temsilcisi Tony Blair, Gazze'ye yardım götüren organizasyonlarının "yararlı" olmadığını söyledi.

Blair, yola çıkmayı planlayan Lübnan gemilerinden seyahatlerini bir kez daha gözden geçirmelerini isteyerek, "BM Genel Sekreterinin de dediği gibi, bu tür konvoylar hem yararlı değil; hem de Gazze'nin ekonomik sorunlarını çözmüyor. Konvoylar, gereksiz olarak gerilimi tırmandırma riski taşıyor" dedi.

Blair, Gazze'ye yapılacak yardımlar için mevcut yardım kanallarının kullanılmasını önerdi.

Sayfa Yükleniyor...