Gazze'de 30 Eylül 2000 yılında Fransız televizyonu "France 2" nin muhabiri Charles Enderlin'in çektiği 55 saniyelik görüntü tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, 12 yaşındaki Muhammed El Dura ve babası Cemal El Dura, çapraz ateş arasında kalmış ve İsrailli askerlerin kurşunlarına hedef olmuştu. Saniye saniye çekilen görüntülerde Filistinli çocuk yaşamını yitirirken, baba Cemal El Dura yaralı hayatta kalmayı başarmıştı.

12 yaşındaki Filistinli çocuk "İkinci İntifada'nın sembolü haline gelirken, İsrail bu görüntüler nedeniyle tüm dünyada eleştirilere maruz kalmıştı.

EMİR NETANYAHU'DAN
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Muhammed El Dura'nın öldürüldüğü görüntüler"in aradan yıllar geçmesine rağmen İsrail'in imajına zarar verdiğini belirterek, konu hakkında bir komisyon kurulmasını istedi. 2012 yılında Fransız televizyonunun yayınladığı ve yayınlamadığı görüntüleri inceleme çalışmalarına başlayan İsrail komisyonu 36 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda, Muhammed El Dura'nın öldürülmesi ve babası Cemal El Dura'nın yaralanmasına İsrail ordusuna ait kurşunların sebep olmadığı, "55 saniyelik" görüntünün "kurgu" olduğu iddia edildi.

İsrail komisyonu, Fransız televizyonunun yayınlamadığı görüntülerde, 12 yaşındaki Filistinli Muhammed El Dura'nın hayatta olduğunun görüldüğü de ileri sürdü.

Raporda, "France 2'nin haberinde kurgulanmış görüntülerle, İsrail'in meşruluğunun sorgulanmasının yanı sıra terörizm ve anti semitizim aklanmış ve cesaretlendirilmiştir" denildi.

Raporda ayrıca, "O dönemde, söz konusu televizyonunun görüntülerindeki iddia ve yöneltilen suçlamalar dayanaksızdır. İsrail ordusunun Cemal ve oğlunu yaraladığıyla ilgili hiçbir kanıt bulunmamaktadır" görüşü ileri sürüldü.

ULUSLARARASI SORUŞTURMA
12 yaşındaki oğlunu İsrail kurşunlarıyla kaybeden Filistinli baba Cemal El Dura ise, İsrail'in iddialarına sert tepki gösterdi. Oğluna otopsi yapılmasına izin vermeye hazır olduğunu belirten El Dura, ayrıca uluslararası bir soruşturma açılmasını da istedi.

FRANSIZ TELEVİZYONUNDAN AÇIKLAMA
France 2 televizyonundan yapılan açıklamada da, "Olayın meydana geldiği günden bu yana, France 2 televizyonu, yetkili bir komisyonunu yürüteceği yasal soruşturmaya her zaman destek vermeye hazır olduğunu göstermiştir" denildi.