İsrail büyükelçiliği talan edildi

Kahire'deki İsrail büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık elçiliğin önüne yaptırılan 3 metrelik duvarın bir kısmını yıktı. Göstericilerin, Başbakan Erdoğan'ın posterlerini taşıdığı görüldü.

09.09.2011 - 22:39

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında resmi bir ziyarette bulunacağı Mısır’da da İsrail krizi yaşanıyor.


Geçen ay iki ülke sınırında 6 Mısır askerinin İsrailli güvenlik güçlerince öldürülmesinden beri tırmanan gerilim, dün başkent Kahire’deki İsrail büyükelçiliği önünde yaşanan olaylarla doruğa ulaştı.

Mısırlı protestocuların Büyükelçilik binasına girmesinin ardından binlerce gösterici ve polis arasında çıkan çatışmalarda üç kişinin öldüğü, 1000'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Olayların ardından İsrail, Kahire'deki büyükelçi ve elçilik çalışanlarını tahliye etti. Büyükelçi Yizhak Levenon'un yardımcısı olarak tanımlanan bir diplomatın ise İsrail'in, Kahire'deki gösterilere nasıl bir yanıt vereceğine karar verene kadar Mısır'da kalacağı açıklandı.

Büyükelçi ve elçilik çalışanlarını taşıyan uçağın bu sabaha karşı İsrail'e iniş yaptığı bildirildi. İsrail ile Mısır arasında 19 Ağustos tarihinde başlayan diplomatik krizden bu yana İsrail'in Kahire Büyükelçisi Levenon, biri tatil olmak üzere üç kez ülkesine dönmüştü.

İSRAİLLİ DİPLOMATLARI MISIRLI KOMANDOLAR KURTARDI
AFP'ye konuşan İsrailli bir yetkili, elçilik çalışanlarının Mısırlı komandolar tarafından kurtarıldığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Altı kişi elçilikte mahsur kalmıştı ve can güvenlikleri konusunda gerçek anlamda endişe duyuyorduk. Ancak sonunda Mısırlı komandolar tarafından başarılı bir şekilde kurtarıldılar" dedi.

ELÇİLİK TALAN EDİLDİ
MENA haber ajansı, 46 polisin de yaralandığını çatışmalarda 17 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu.

Olaylar sırasında öfkeli kalabalık, saldırı girişimlerinin artması üzerine Mısır yönetimi tarafından inşa edilen 4 metre yüksekliğinde 150 metre uzunluğundaki beton güvenlik duvarını, saatler süren uğraşıların ardından yerle bir etti.

Bir gökdelenin 22’nci katındaki İsrail Büyükelçiliği’ne giren göstericiler, boş elçilik binasını talan etti. Mısır devlet televizyonu, İçişleri Bakanlığı'nın polis memurlarının iznini iptal ederek, hepsini göreve çağırdığını bildirdi. Mısır Başbakanı İsam Şerif de kabineyi kriz toplantısına çağırdı.

'ERDOĞAN'I BEKLİYORUZ'
Kahire’deki İsrail Büyükelçiliği önündeki göstericiler arasında Başbakan Erdoğan’ın posterlerini taşıyanların da olduğu belirtildi. Bir göstericinin “Erdoğan’ın İsrail politikasını destekliyoruz, Mısır’ın da Türkiye gibi İsrail Büyükelçisi’ni kovmasını istiyoruz. Başbakan Erdoğan’ı destekliyoruz ve ziyaretini dört gözle bekliyoruz” dediği bildirildi.

OBAMA, NETANYAHU'YU ARADI
ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğü ve Mısırlı protestocuların İsrail büyükelçiliğine girmesinden duyduğu endişeyi dile getirdiği bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin şiddet olaylarının artmasından endişe duyduğu ve olaylar artmadan sorunun çözülmesine yardımcı olmak için adımlar attığı ifade edildi.

Başkan Obama'nın ayrıca Mısır hükümetine çağrıda bulunduğu ve “İsrail Büyükelçiliğini korumak ve güvenliğini sağlamak için uluslararası yükümlülükleri olduğunu” söylediği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...