İsrail cezaevinde ölüm eşiğinde

İsrail’deki bir cezaevinde 65 gündür açlık grevi yapan Filistinli mahkum Haydar Adnan, ölümün eşiğine geldi. Adnan, İsrail askeri yargı sistemine, uzun gözaltı sürelerine ve tutuklulara yönelik muameleye dikkat çekmek için açlık grevine başlamıştı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.02.2012 - 10:25

İsrail cezaevinde ölüm eşiğinde

İnsan Hakları Hekimleri adlı grubun İsrail biriminden yapılan açıklamada, Adnan'ın durumunun çok ağır olduğu belirtildi. Addameer Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği avukatı Sahar Francis de Safad, Filistinli mahkumun açlık grevi yapmasına rağmen hastanedeki yatağına zincirlendiğini belirterek, Adnan'ın zihinsel olarak mükemmel, ancak fiziksel olarak çok zayıf olduğunu söyledi.

Ziv hastanesinden üst düzey bir tıbbi yetkili geçen hafta yaptığı açıklamada, Adnan'ın durumunun istikrarlı olduğunu, ancak açlık grevinin vücuduna verdiği hasarın kalıcı olduğunu söylemişti.

Adnan'ın ailesi ve avukatlarının beklentilerine rağmen, İsrail askeri mahkemesi Adnan'ın tutukluluk süresini 8 Mayıs'a kadar uzatmıştı. Askeri mahkeme, Adnan'ın vücuduna verdiği zarardan sadece kendisinin sorumlu olduğunu ileri sürmüştü. Bu arada İsrail Yüksek Mahkemesi'nin Adnan'ın şikayetlerini dinlemeye hazır olduğu belirtilmesine rağmen, oturum için herhangi bir tarih belirlenmediği kaydediliyor.

TUTUKLANMA NEDENİ BİLİNMİYOR
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün bir an önce serbest bırakılması ya da suçunun açıklanması talebine rağmen Adnan'ın tutuklanma sebebine dair çok az şey biliniyor. Haydar Adnan'ın karısı Randa Adnan, Perşembe günü İngiliz Independent gazetesine yaptığı açıklamada, "Kocamı tanıyorum. Fikrini değiştirmeyecektir. Ölmesini bekliyorum" demişti.

Batı Şeria'nın Cenin kentinde 17 Aralık 2011'de İsrail güvenlik güçlerince tutuklanan İslami Cihad Örgütünün sözcüsü Adnan hakkında İsrail makamları şimdiye kadar herhangi bir suçlama getirmedi ve kanıt sunmadı. Adnan, 18 Aralık 2011'den bu yana yemek yemeyi reddediyor.

Sayfa Yükleniyor...