BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'la telefonla görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, uluslararası toplumu şikayet etti.

Lieberman, 'iki yüzlü' ve 'çifte standartlı' olarak nitelendirdiği uluslararası kamuoyunun sadece İsrail'e yüklendiğini öne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, Lieberman, Ban ile telefon görüşmesinde, Tayland'da, Afganistan'da, Pakistan, Irak ve Hindistan'da, son bir ay içinde 500'den fazla kişinin öldüğünü belirterek, uluslararası toplumun buralarda meydana gelen ölümler karşısında sessiz ve pasif kaldığını, genellikle olayları görmezden geldiğini ileri sürdü.

Lieberman, uluslararası toplumun sadece İsrail'i, ''hem de savunma eyleminden dolayı kınadığını'' savundu. Dün meydana gelen olayla ilgili olarak Lieberman, ''İsrail askerlerinin kendini savunmaları hakkı bulunduğunu'' öne sürdü.

Lieberman, ''bir grup eşkıya çetesi ve terör destekçisi'' olarak nitelediği kişilerin, bıçaklarla demirlerle sopalarla çatışmaya hazırlandığını savundu.

Filodakilerin öncelikli niyetinin İsrail'in egemenlik haklarını kırmak ve provokasyon yaratmak olduğunu iddia eden Lieberman, ''Bu yardımların Gazze'ye düzenli bir şekilde transferi için Türk hükümetine yapılan tüm tekliflerin de filo organizatörleri tarafından geri çevrildiğini'', aynı şekilde Gilad Şalit'in uluslararası Kızılhaç tarafından ziyaret edilmesine ilişkin teklifin de reddedildiğini belirtti.

Lieberman, ''BM Güvenlik Konseyinin kararının da bu çerçevede kabul edilemez olduğunu'' kaydederek, bunun Orta Doğu'da barış ve istikrarın geliştirilmesine yönelik herhangi bir katkı sağlamayacağını öne sürdü.

"KULAK VERSEYDİ BUNLAR OLMAZDI"
Öte yandan Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'den Gazze'ye uyguladığı ablukayı kaldırmasını istedi.

Ban, Reuters'a yaptığı açıklamada, ''İsrail hükümeti Gazze'ye ablukanın kaldırılması konusundaki uluslararası çağrılara ve benim sert, acil ve ısrarlı çağrılarıma kulak verseydi bunlar olmazdı'' dedi.

Ban, diğer önemli bir sorunun da İsrail'in elindeki tutsakları serbest bırakması ve insani yardımın Gazze'de dağıtılması olduğunu söyledi.