İsrail, ‘Ermeni soykırımı kartını’ oynayacak

İsrail meclisi, Ankara'ya karşı "Ermeni soykırımı kartını" oynamaya hazırlanıyor.

Haberler - NTV Haber 18.06.2010 - 16:31

Hükümetle görüşmeler sonunda, "soykırım iddialarının" önce Genel Kurul’da değil Dışişleri Komitesi’nde görüşülmesi kararlaştırıldı.

Soykırım iddiaları, Nisan ayında Meretz Partisi Başkanı Haim Oron tarafından meclis gündemine taşınmış ve konuyla ilgili rapor hazırlanması için 7 kişilik komisyon görevlendirilmişti.

Geçen Ocak'taki alçak koltuk krizinin mimarı olan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye'nin koşullarını kabul etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. Ayalon, "Bunları isteyen biri iyi niyetli değildir" dedi.

Danny Ayalon, ilişkilerin kötüleşmesinden İsrail'in sorumlu olmadığını savunarak ilişkileri düzeltmek için diplomatik yolların kullanılması gerektiğini söyledi. Ayalon, Ankara’nın geri çağırdığı büyükelçiyi dört koşul yerine gelmeden geri göndermeyeceği yolundaki açıklamasına karşın, Ankara'daki İsrail büyükelçisini geri çağırmayacaklarını kaydetti.

Türkiye, İsrail'in özür dilemesini ve tazminat ödemesini talep ediyor. Bir ay içinde bu talepler yerine getirilmezse , ikili anlaşmaların iptali ve ilişkilerin düzeyinin düşürülmesi gibi bir dizi yaptırım devreye sokulacak.

Sayfa Yükleniyor...