İsrail, son zamanlarda ev yıkma operasyonlarını artırdı.

Bu bağlamda ordunun, Negev çölünde 1 ayda 30 ev ile 3 camiyi yıktığı bildirildi.

Açıklamayı yapan Filistin İslami Hareketi Negev Sorumlusu Usame el-Agibi, İsrail ordusunun yıkımları, binaların ruhsatsız olması gerekçesiyle yaptığını söyledi.

İsrail, Negev'deki köylere elektrik ve su gibi yaşam için zorunlu hizmetleri sunmamanın yanı sıra bu bölgede yaşayan Filistinliler'in toprak mülkiyetini de tanımıyor. Bölgedeki evlerin ruhsatsız olduğunu iddia eden İsrail, sık sık Filistinliler'e ait evleri yıkıyor.

İKİ ÇOCUĞA GÖZALTI
Öte yandan İsrail polisinin, taş attıkları gerekçesiyle 9 ve 11 yaşlarında Filistinli iki çocuğu gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail radyosunun haberine göre, İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs'ün et-Tur mahallesinde İsrail'e ait ambulansa taş atan 9 yaşındaki Filistinli bir çocuğun polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, çocuğun anne ve babasının polis merkezine çağrıldığı ve dosyasının çocukların işlerine bakan kuruma sevk edildiği aktarıldı.

İsrail polisinden bir kaynak da Doğu Kudüs'ün Selvan beldesinde İsrail'e ait bir araca taş atan 11 yaşındaki Filistinli bir çocuğun polis tarafından gözaltına alındığını ifade etti.