İsrail Gazze kentine giriyor, siviller kaçıyor

Gazze’de İsrail saldırıları devam ederken bir yandan da ateşkes için diplomatik çabalar devam ediyor. Ancak bugün gelen haberlere göre, İsrail ordusu Gazze kentine girmeye başladı. Siviller ise şehri terk etmeye çalışıyor.

15.01.2009 - 19:04

İsrail Gazze kentine giriyor, siviller kaçıyor

Kahire’de Mısır ve Hamas yetkililerin 10 günlük bir ateşkesi müzakere ettikleri belirtilirken, bugün Gazze’den gelen yeni haberler İsrail ordusunun operasyona tüm şiddeti ile devam ettiğini gösterdi.

İsrail ordusu Gazze kentinde sivillerin de yoğunlukla yaşadığı mahallelere girmeye başladı. Panik içinde olan sivil halkın ise kentten kaçmaya çalıştığı belirtiliyor.

İsrail askerlerinin bölgenin kalabalık mahallelerine girdiği belirtilirken, binlerce kişinin pijamaları ile evlerini terk ettiği belirtiliyor. Bazı kişilerin gazetecileri ve ambulansları durdurup, kendilerini güvenli bir yere götürmesini istedikleri söyleniyor.

İsrail askerleri helikopterler ve tanklar tarafından destekleniyor.

Bu hamlenin amacı henüz net olarak belli olmamakla beraber, uzmanlar Gazze saldırılarında, direkt Hamas’ın lider kadrosunu yok etmeye yönelik bir üçüncü döneme girilmiş olabileceğini söylüyor.

ÖLÜ SAYISI BİNİ GEÇTİ
Gazze Şeridi’nde 20. gününe giren operasyonlarda, ölenlerin sayısının ise 1066’yı bulduğu bildirildi.

İsrail ordusu da gece boyunca 70 Hamas hedefini vurdu. Bölgenin güneyindeki Refah’ta, roketlerin saklandığı ve militanların roket fırlattığı bir caminin yanı sıra bir Hamaslı militanın evinin altındaki tünelin de vurulan yerler arasında olduğu bildirildi.

Sabah saatlerinde Filistinli militanlardan da İsrail tarafına roket atışları hızlandı. Son iki saatte, Gazze tarafından İsrail’e 14 roket saldırısı düzenlendi. Operasyonun başlangıcından bu yana İsrail tarafına atılan Kassam roketleri ile Grad ve Katyuşa roketlerinin sayısının 700’ün üzerinde olduğu belirtiliyor. Gazze’den bugün atılan roketler, yaralanma ya da hasara neden olmadı.

AMOD GİLAD KAHİRE’YE GİTTİ
İsrail’in 27 Aralık’ta başlayan saldırılarını durdurmak için, Mısır’da tartışılan ateşkes planına göre ise, 10 günlük bir ateşkese gidilmesi ve bu sırada uzun dönemli bir ateşkes için müzakereler yürütülmesi öngörülüyor. 10 gün boyunca İsrail askerlerinin mevzilerini terk etmeyeceği planlanıyor.

Hamas planla ilgili bazı endişelerini Mısırlı yetkililere ilettiğini açıkladı. Bazı Hamas üyeleri ise uzlaşma sağlanabileceğini belirtiyor. Plan, İsrail’e de sunulacak. İsrail Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilisi Amos Gilad da bugün görüşmelere katılmak için Kahire’ye gidiyor.

Günlerdir gezisini erteleyen Gilad’ın Kahire’ye gidecek olması görüşmelerde ilerleme sağlanabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Geyt ayrıntıya girmemekle birlikte ateşkes planının ana hatlarıyla İsrail’in Gazze’den çekilmesi, sınırların açılması ve uluslararası gözlemciler konularını içerdiğini belirtti.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Ortadoğu turu kapsamında Ürdün’de temaslarda bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...