İsrail ordusu sözcüsü, “Bu sabah itibariyle İsrail savunma güçlerinin tüm askerleri Gazze Şeridi’nden ayrıldı. Birlikleri Gazze Şeridi’nin dışında mevzilendi ve olası herhangi bir çatışmaya hazır durumdalar” dedi.

Böylece İsrail’in 22 günlük işgal ve tek taraflı ateşkesinin ardından başlattığı çekilme süreci tamamlanmış oldu.

İsrail ordusu, Hamas’ın roketlerini engellemek ve silah kaçakçılığının önüne geçmek gerekçesiyle 27 Aralık’ta Gazze saldırılarını başlatmıştı.

3 Ocak tarihinde ise karar harekatına geçilmişti.

İsrail, 17 Ocak akşamı ateşkes ilan etmişti. Hamas ta ertesi gün ateşkes ilanında bulunmuştu. İsrail’in 22 gün süren saldırılarında bin 300 Filistinli yaşamını yitirdi.

BM GENEL SEKRETERİ SONUNDA GAZZE'DE
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise, ateşkes sonrasında Gazze Şeridi’ndeydi. İsrail saldırılarının sürdüğü dönemde bölgeye gitmeyen Ban, çok eleştirilmişti.

Ziyareti sırasında gördüğü sahnelerin, “yürek burktuğunu” söyleyen Ban, İsrail’i “aşırı güç kullanmakla” suçladı ve şöyle konuştu: “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak bunu daha hızlı bitirememiş olmak, bana büyük bir acı veriyor. Sivillerin öldüğü yerde kapsamlı soruşturma ve tam bir izah olmalı. Uluslararası hukuka uyulmalı ve saygı gösterilmeli”

İsrail’in vurduğu Birleşmiş Milletler merkezi önünde konuşan Ban, “Sorumlulardan hesap sorulmalı. Şok içindeyim. Birleşmiş Milletler merkezini bu halde gördüğüm için neler hissettiğimi tarif edemiyorum. Burası hala yanıyor. Bu, Birleşmiş Milletler’e yönelik kabul edilemez bir saldırı.” dedi.

DERİNDEN SARSILDIM
Genel Sekreter, gördükleri karşısında derinden sarsıldığını söyledi ve “Gazze’ye insani yardımlar ulaştırılması için, elimdeki tüm imkanları kullanacağıma söz veriyorum.”

Ban Ki-moon, ateşkesin çok kırılgan olduğunu vurgularken, taraflardan bunu korumaları için büyük özen göstermelerini istedi.

Ban, Hamas militanlarının roket saldırısı düzenlediği İsrail’in sderot kasabasında da incelemelerde bulundu.