İsrail Gazze’ye kapıları açtı

İsrail Gazze Şeridi ile arasındaki sınır geçiş noktalarını yeniden açtı ve abluka altındaki Gazze’ye insani yardım malzemelerinin girişine izin vermeye başladı.

Haberler 26.12.2008 - 19:44

İsrail Gazze’ye kapıları açtı

İsrail sınır geçiş noktalarını açarak, Hamas’ın yönetimindeki Gazze Şeridi’ne insani yardım malzemesi geçişine izin verdi.

Ancak kapıların ne kadar süreyle açık kalacağı belli değil. İsrail, akaryakıt, ilaç, tüpgaz ve diğer temel ihtiyaç maddelerini taşıyan 90’a yakın kamyonun bugün Gazze’ye geçmesinin beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Gazze’de Filistinliler tarafından İsrail tarafına atılan bir roket, yanlışlıkla Filistinlilere ait bir eve düştü. Olayda 2 kız çocuğunun öldüğü bildirildi.

İsrail, sınır kapılarını açmaya karar verdiğini açıklarken, Gazze yetkililerine, Filistinli militanların İsrail’e yönelik roket saldırılarının durdurulması gerektiği uyarısında da bulundu.

İsrailli yetkililer dün de Gazze’yi kontrol eden Hamas’ı sert dille uyarmışlardı.

İsrail ile Hamas arasındaki gerilim bir süredir tırmanmakta. İsrail güçlerinin üç Hamas üyesini öldürmesinin ardından, örgüt geçen hafta, 6 aydır yürürlükte olan ateşkesi yenilemeyeceğini duyurmuş ve Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına roket saldırılarını hızlandırmıştı.

Son birkaç günde, 50’nin üzerinde roket fırlatıldığı bildiriliyor.

Saldırılara bugüne kadar hava operasyonlarıyla yanıt veren İsrail, dün liderlerinin ağzından da Hamas’a ültimatom verdi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze Şeridi’nde Hamas’a yönelik bir saldırı düzenlemekte tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

Benzer bir açıklama da, Şubat’taki seçimlerde Olmert’in yerini almak için kampanya yürüten Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’den geldi. Dün Kahire’de Mısır yetkilileriyle âcil görüşme yapmaya giden Livni, “Hamas, barış içinde yaşama arzumuzun, bu duruma daha fazla katlanacağımız anlamına gelmediğini kavramalıdır” dedi.

Mısır sözcüsü de, mevcut kriz sürerken taraflara itidal tavsiye etti ve bölge insanlarına yardım sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...