İsrail-Hamas ateşkesi tehlikede: 5 ölü

İsrail uçaklarının, Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırılarında beş kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

25.08.2011 - 11:15

İsrail-Hamas ateşkesi tehlikede: 5 ölü

Saldırılarda hayatını kaybeden beş kişiden ikisinin İslami Cihat örgütünün lider kadrosundan olduğu öğrenildi.

Gazze'deki sağlık görevlileri saldırıda hayatını kaybeden diğer  üç kişinin ise Gazzeli sivillerden oluştuğunu açıkladı.

Hayatını kaybeden üç Filistinli sivilin, 65 yaşındaki bir erkek, İslami Cihad'a ait bir spor salonunda bulunan bir kişi, ve kaçakçılık yapan bir kişi olduğu belirtildi.

İSRAİL HAVA SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, saldırılan hedeflerin Gazze'ye silah kaçakçılığının yapıldığı ve İsrail'e yönelik roketlerin fırlatıldığı yerler olduğu bildirildi. Gazze'den İsrail'in güneyine 19 roket ve havan mermisinin atıldığı belirtildi.

ATEŞKES TEHLİKEDE
Yaşanan gerilimin, pazar günü İsrail ve Gazze arasında ilan edilen gayri resmi ateşkese zarar verebileceği tahmin ediliyor.

Saldırıdan sonra Gazze'nin yönetiminde olan Hamas'tan yapılan açıklamada "İsrail'in ateşkesin sürdürülmesi yönünde samimi bir niyetinin olmadığı ortaya konmuştur" denildi.

Geçen hafta sekiz İsrailli'nin yaşamını kaybettiği saldırı sonrasında yükselen gerilim, İsrail'in Gazze'ye hava saldırısı düzenlemesine ve 15 Gazzeli'nin ölümüne yol açmıştı.

Pazar günü ilan edilen ateşkese kadar Gazze'den İsrail'e 150 civarında roket atılmış ve bir İsrailli hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...