İsrail: Hamas'a silah götürüyorlardı

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon, krizi atlatmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek İnsani Yardım Vakfı'nın El Kaide ve Hamas'la bağlantılı olduğunu iddia etti.

31.05.2010 - 12:56

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı baskından sonra kameraların karşısına geçti.


Dani Ayalon, gemidekilere Gazze'ye getirmeyi planladıkları insani yardımı Gazze'ye ulaştırmayı teklif ettiklerini ancak bu tekliflerinin kabul edilmediğini ifade etti.

Ayalon, olayın Türkiye ya da başka bir ülkeyle olan ikili ilişkilerle ilgisi bulunmadığını belirterek, filoyu organize eden örgütün özel bir örgüt ve İslami unsurlarla bağlantılı olduğunu ve tamamıyla provokasyon amacı taşıdığını öne sürdü.

İHH İnsani Yardım Vakfının El Kaide, küresel cihat ve Hamas'la bağlantı olduğunu, teröre destek verdiğini iddia eden Ayalon, filonun amacının da insani yardım değil, Hamas'a silah sağlamaya yönelik olarak, denizden bir koridor açmayı hedeflediğini de ileri sürdü.

Filodakilerin ayrıca pasif direniş yapacaklarını söylediklerini belirten Ayalon, ancak asıl olarak İsrail askerlerine pusu kurduklarını, gemide İsrail askerlerine karşı kullanılan en az iki silah tespit edildiğini söyledi.

Ayalon, İsrail'in hiçbir ülkeyle ihtilaf peşinde olmadığını, gemide vatandaşı bulunan tüm devletlerle İsrail'in her türlü yardımı sağlaması konusunda temaslar yapıldığını da vurguladı.

Ayalon, tüm komşu ülkelere ortamı sakinleştirmeye ve durumu sağlıklı bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaları çağrısında da bulundu.

NETANYAHU İSRAİL'E DÖNÜYOR
Bu arada Haaretz gazetesi, halen Kanada'da bulunan ve yarın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek olan Başbakan Netanyahu'nun ziyaretini yarıda keserek İsrail'e dönmeyi düşündüğünü yazdı.

İSRAİLLİ ARAPLAR GERGİN
Gelişmelerin ardından İsrail'deki Arap liderlerinin, durumu değerlendirmek üzere bir araya geldikleri öğrenildi. İsrail'deki Arap toplumunun, İsrail çapında yarın genel grev yapması da bekleniyor.

ORDU RADYOSU: RAED SALAH YARALI DEĞİL
İsrail Ordu radyosu, İsrail'deki İslami Hareket liderlerinden Şeyh Raed Salah'ın yaralandığı yolundaki haberlere karşılık, hastanede ona benzeyen bir kişinin bulunduğunu ve Salah'ın yaralılar arasında bulunmadığını duyurdu.

Bazı haberlerde, Salah'ın halen Mavi Marmara gemisinde bulunduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Bu arada Raed Salah'la ilgili haberlerden sonra, İsrail'deki Arap kasaba ve köylerinin çevresine çok sayıda askeri birlik ve polis yığıldığı da verilen bilgiler arasında.

FİLİSTİNLİLER YOLLARA DÖKÜLDÜ
Batı Şeria'nın merkezi durumundaki Ramallah'ta, İsrail'in kanlı operasyonuna karşı büyük bir protesto gösterisi düzenleneceği bildirilirken, Batı Şeria'nın diğer Filistin kentlerinde de gösteriler planlandığı öğrenildi. Gazze'de ise Filistinliler yollara döküldü. Sokakların insanlarla dolu olduğu ve operasyona karşı tepkilerini dile getirenlerin ellerinde bayraklarla yürüdükleri belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...