Dubai'de geçen ay Hamas liderlerinden Mahmud El Mehbu'ya 11 kişilik bir tim tarafından suikast düzenlenmişti. Bu kişilerden 6'sının İngilz pasaportu taşıdığının ortaya çıkması, İngiltere'de gündemin en önemli maddelerinden birini oluşturuyor.

İlişkili Haberler


İngiliz yetkililer, olayların bilgileri dahilinde olmadığını, hatta sahte İngiliz pasaportlarının suikastte kullanılmasının "İsrail ile ilişkileri donduracağını" söylerken, Daily Mail gazetesinin ortaya attığı iddia akılları karıştırdı.

Daily Mail, daha önce de Mossad'ın gizli ve denizaşırı operasyonlarda İngiliz pasaportları kullandığına dikkat çekerek, İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'nın da Dubai'deki suikastın yine sahte pasaportlarla gerçekleştirileceğini bildiğini iddia etti.

Bir Mossad üyesinin açıklamalarına dayandırılan haberde, MI6'nın operasyondan saatler önce haberdar edildiği, ancak operasyonun yeri ve hedefindeki kişi hakkında bilgi verilmediğini iddia etti.

İngiliz hükümeti bu kişilerin olaya karışmadıklarını, pasaportların sahte olduğunu kaydetmiş, İsrail istihbarat servisi Mossad'ın suikastı düzenlediği tahminiyle bu ülkeden bir açıklama istenmişti.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband BBC'ye yaptığı açıklamada, hükümetin başlattığı soruşturmanın ciddiyetle ele alınacağını, "İngiliz pasaportlarına yapılan bir müdahalenin kabul edilemez" olduğunu ve konuyu sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.

İsrail'in Londra Büyükelçisi Ron Prosor'u dün Dışişleri Bakanlığına çağırarak konuyla ilgili bilgi alan İngiltere, İsrail'in başlatılan soruşturma çerçevesinde işbirliği yapmasını bekliyor.

Miliband ayrıca, bu konunun "diplomatik bir hikaye olduğu kadar insani bir hikaye" olduğunu ifade ederek, Tel Aviv'deki İngiltere Büyükelçiliğinin, pasaportlarda isimleri geçen ve İsrail'de yaşayan altı İngiliz vatandaşına gerekli konsolosluk desteğini sağlanacağını duyurdu.

Pasaportlarda isimleri olan altı kişinin, hem İsrail hem de İngiltere vatandaşlığı bulunduğu belirtilmişti.