İsrail: 'İran değişebilir' diyenlere tokat

İsrail Başbakan Yardımcısı Şalom, Mahmud Ahmedinejad'ın yeniden İran Cumhurbaşkanı seçilmesini "İran'ın değişebileceğine inananların yüzünde patlayan bir tokat” olarak nitelendirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.06.2009 - 16:43

Likud partisinden olan Başbakan Yardımcısı Sivan Şalom, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Ahmedinejad'ın seçilmesi, dünya ülkelerine, 'mevcut politikasına ülkesinde geniş destek bulduğu ve bunun aynen süreceği' yolunda açık bir mesajdır" dedi.


Şalom şöyle konuştu: “Ahmedinejad’ın yeniden seçilmesi İran'ın özgür dünya ile gerçek bir diyalog kurmaya hazır olduğuna ve nükleer programını durduracağına inananların yüzünde patlayan bir tokattır" dedi.

Şalom, ABD ve hür dünyanın, Tahran'ın nükleer emelleri ile ilgili politikalarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ise İran seçim sonuçları ile ilgili İsrail'in herhangi bir hayal içinde bulunmadığını ifade ederek, önde gelen adaylar arasında terör ve nükleer program açısından gerçekte farklılık bulunmadığını söyledi.

Ayalon, Ahmedinejad'ın yeniden seçilmesinin İslam Cumhuriyetinden yönelen tehdidin arttığını gösterdiğini savundu.

Ayalon, uluslararası toplumun İran tehdidini durdurması gerektiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...