İsrail, İran raporuna güvenmiyor

İran'ın olumlu bulduğu, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'ın nükleer faaliyetleri ilgili raporuna İsrail'den sert tepki geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in ve uluslararası toplumun UAEK'nun İran'ın nükleer faaliyetleri ile ilgili gözlemlerine güvenemeyeceğini belirtti.

UAEK'nun İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili raporu, önceki gün üye ülkelerin değerlendirmesine sunulmuş, İran da raporun ayrıntılarını açıklamıştı.

İran Devlet televizyonu da, raporda İran'ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunun bir kez daha vurgulandığını bildirmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, ''Bu bulgular, İsrail kadar uluslararası toplumun da İran'ın nükleer programını izleyen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nına güvenilemeyeceğini gösteriyor. Uluslararası toplumdan beklenen, İran'ın nükleer silahlar üretememesini sağlayacak acil ve kararlı eyleme geçmesidir'' dedi.

İsrail Dışişleri, açıklamasında uluslararası toplumca gösterilen zaafın, Kuzey Kore gibi devletlerin dik başlı bir politika benimsemesine yol açtığını ve İran da bu politikayı takip ettiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, Suriye konusunda da raporun, kaygı verici bir çok olgunun yanı sıra Suriye'nin, UAEK tarafından yapılan, çeşitli mekanların yerinde denetlemesi ve kaygı konusu olgulara yanıt verilmesi taleplerine karşı gösterdiği isteksizliği de ortaya koyduğu belirtildi.

''Bu durum da Suriye'nin doğusundaki Dir a-Zur'da nükleer faaliyetleri ile ilgili kanıtları gizlemeye çalıştığı kuşkularını güçlendiriyor. UAEK, Suriye'yi bu faaliyetlerle ilgili gerçekleri saklamaya çalıştığı için kınamalıdır'' ifadelerine yer verilen açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Başkanı Muhammed El Baradei de, bugüne kadar Suriye'deki gelişmeleri izlemek için elindeki tüm olanakları kullanmaktan kaçınmakla suçlandı.

İsrail Dışişleri'nin açıklamasında, ''İsrail, UAEK Başkanı'nı yansız; siyasi mülahazalardan bağımsız bir soruşturma yürütmeye ve Kuzey Kore'den de soruşturmada işbirliği yapmasını istemeye çağırır'' denildi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İran'ın İsrail'e nükleer saldırıda bulunması halinde bunun sonuçlarına katlanacağı uyarısında bulundu.

Clinton, Amerikan ABC televizyon kanalı tarafından Mısır'ın başkenti Kahire'de kaydedilen demecinde, İsrail'in İran'dan gelen bir nükleer saldırıya maruz kalması halinde bunu karşılıksız bırakmayacağından kimsenin şüphesi olmadığına inandığını belirtti.

Amerikalı Bakan, bu 'karşılığı' kimin vereceğini ise belirtmedi, bununla birlikte Clinton'ın 2008'de başkanlık için yarıştığı sıradaki bir açıklamasında İsrail'e İran'ın nükleer saldırı düzenlemesi halinde ABD'nin buna karşılık vereceğini söylediği hafızalardan henüz silinmedi.

İranlılara, nükleer silaha sahip olmalarının büyük bir güvensizlik ortamı yaratacağını anlatmak gerektiğini de belirten Clinton, ''İsrail kadar Arap ülkeleri de İran'ın nükleer silaha sahip olması fikrinden derin endişe duymaktadır'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...