İsrail: İran'a karşı tüm seçenekler açık

İsrail Dışişleri Bakanı, İran konusunda ülkesinin tutumunda bir değişiklik olmadığını ve tüm seçeneklerin açık olduğunu yineledi.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 15:41

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail'e gelen ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programına atıfta bulunurken, "Biz kendi tavrımızı saklamıyoruz. Hiçbir opsiyonun dışarıda tutulmaması gerektiğine inanıyorum ve başkalarına da aynı yaklaşımı göstermelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Barak, İran'ın nükleer tehdidi söz konusu olduğunda, Gates'in şu aşamada diplomasi ve yaptırımlara öncelik verilmesi yolundaki sözlerine rağmen, İsrail'in kendisini bağımsız olarak savunmayı tercih ettiğini vurguladı. Barak, ABD yönetimine askeri üstünlüklerini korumalarında verdiği mali ve teknolojik destekten ötürü müteşekkir olduklarını ifade etti ve "Verilen desteği ve ekipmanı kendimiz kullanarak İsrail'i kendimiz savunuruz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer tehdidine karşı bölgesel bir "savunma şemsiyesi"nden bahsetmişti.

Barak, İsrail'in İran'a saldırı ihtimalinin etkilerine de değindi ve "Kör değiliz, yaptığımız her şeyin komşularımız tarafından değerlendirildiğini biliyoruz. Bunu hesaba alıyoruz ama biz İsrail'in güvenliğini hepsinden önde tutarız" dedi.

Amerikan tarafının İran'la önce diyalog önerilerine atıfta bulunan Barak, İran'la görüşmelerin zaman açısından bir sınırının bulunması gerektiğini söylerken, ayrıca bu ülkeye karşı şimdiden önemli yaptırımların da hazırlanması gereği üzerinde durdu.

ABD’DEN DESTEK GELDİ
Gates de ABD yönetiminin İran'la ilgili girişimlerinin "açık uçlu bir öneri" olmadığının altını çizdi. Gates, Obama yönetiminin eylül ayı sonunda yapılacak BM Genel Kurul toplantılarından önce İranlılardan bir cevap istediğini kaydetti. Gates, "Sanırım Başkan, bu sonbaharda kesinlikle bazı cevaplar alacağını bekliyor ve ümit ediyor" dedi. Diplomatik çabaların başarısız olması durumunda yaptırımların ihtimal dahilinde olduğunu da ifade eden Gates, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini korumak amacıyla öngördüğü savunma şemsiyesinden de bahsetti.

İsrail'in füze savunma sistemine mali ve teknik açıdan katkılarda bulunan ABD'nin Savunma Bakanı Gates, İsrail'e ulusal savunması için en gelişmiş silahları tedarik etmeye devam edeceklerini de kaydetti.

Gates, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşecek.

Barak dün de ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell ile bir araya gelmişti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile İran ve Ortadoğu uzmanı Dennis Ross'un da önümüzdeki birkaç gün içinde İsrail'de olmaları bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...