İsrail: İran'a saldırmama sözü vermedik

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ABD'ye hiçbir zaman İran'a saldırmayacaklarının sözünü vermediklerini söyledi.

17.04.2012 - 16:50

İsrail: İran'a saldırmama sözü vermedik

Barak, İsrail'in Ordu Radyosu'nda yaptığı açıklamada, İran ile ilgili nükleer müzakerelerin, Tahran yönetimini nükleer silah geliştirmekten alıkoyacağına inanmadığını söyledi.

İsrail'in zaman kaybından üzüntü duyduğunu ifade eden Barak, "zamanın çok değerli olduğunu" belirtti. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında hafta sonunda İstanbul'da müzakereler yapılmıştı. Müzakerelere 23 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta devam edilecek.

'ÖNCE İRAN ADIM ATSIN'
ABD yönetimi nükleer programdan kaynaklanan İran yaptırımlarının kalkması için önce Tahran'ın harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Hillary Clınton, İran'a yönelik baskının ve yaptırımların devam edeceğini bu konuda adım atılması için önce İran'ın ciddiyetini göstermesi gerektiğini söyledi.

Clinton, Batı ile İran arasında Bağdat'ta yapılacak nükleer müzakerelerin ikinci turundan çıkacak sonuca göre hareket edeceklerini belirtti. Clinton, Tahran’ın atacağı adımlara göre kendi adımlarını belirleyeceklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin, yaptırımlar kaldırılmaya başlanırsa, Tahran'ın Bağdat'taki görüşmelerde nükleer sorunu çözmeye hazır olduğunu belirttiği iddia ediliyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın katıldığı nükleer müzakerelerin ilk turu, haftasonu İstanbul’da yapılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...