İsrail işbirliğine yanaşmıyor

İsrail'in, 9 Türk'ün öldüğü "Mavi Marmara" gemisine yapılan baskınla ilgili oluşturulan BM İnsan Hakları Komisyonu heyetiyle işbirliği yapmayacağı iddia ediliyor.

Haberler 25.07.2010 - 10:55

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre; işbirliğine gitmeme kararı hafta içinde resmen açıklanacak.

BM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından bir hafta sonra soruşturma kararı almış, soruşturmayı yapacak komisyonun üyeleri de geçen Cuma günü açıklanmıştı.        

Soruşturma heyeti, daha önce Afrika ülkelerinden Sierra Leone'deki savaş suçlarıyla ilgili BM soruşturmasını yapan eski Başsavcı, İngiltere'den Sir Desmond de Silva, Trinidad'dan Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçlarından Karl Hudson-Phillips ve Malezya'dan kadın hakları savunucusu Mary Shanthi Dairiam olmak üzere üç uzmandan oluşuyor.        

İSRAİL'İN KOMİSYON ÜYELERİYLE İŞBİRLİĞİNE GİTME GİBİ BİR NİYETİ YOK
Üst düzeydeki bir İsrailli yetkili, gazeteye, Dışişleri ve Savunma bakanlıkları ile Başbakanlıkta hakim olan anlayışın, soruşturma komisyonuyla yapılacak işbirliğinin, "sadece ve sadece sürekli olarak İsrail'e karşı hareket eden BM İnsan Hakları Komisyonuna meşruiyet tanımak anlamına geleceğini" söyledi.       

İsrail, BM İnsan Hakları Komisyonunun "sadece İsrail'deki insan haklarıyla ilgilendiğini, diğer ülkelere bakmadığını" savunuyor.       

İsrail Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, üyelerin atanmalarının ardından, "Komisyonun İsrail'e karşı saplantılı olduğu" görüşünü yineleyerek, "İsrail'in bu konuyu ciddi ve derin iki ayrı soruşturma konusu yapması komisyonu anlamsız kılıyor" açıklamasını yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...