'İsrail korsan gibi davranırsa...'

Gazze'deki Hamas yönetiminin başbakanı Haniye, ablukanın sona ermesine doğru tarihi anlar yaşandığını söyledi.

Anadolu Ajansı 29.05.2010 - 16:10

'İsrail korsan gibi davranırsa...'

Gazze'ye 10 bin ton dolayında gıda ve yardım malzemesi getirmek üzere yola çıkan filo, Kıbrıs açıklarında, katılacak diğer gemileri beklerken, Gazze'deki fiili Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye, "Eğer İsrail korsanlar gibi davranıp özgürlük filosuna müdahale ederse zafer Filistinlilerin olacaktır" dedi.

Haniye, varması halinde gemilerin törenle karşılanacağı Gazze limanında düzenlediği basın toplantısında, "Gazze'ye uygulanan ablukanın sona ermesine doğru tarihi anlar yaşıyoruz" diyerek, filonun açık ve net mesajının, "tüm dünyanın Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasına karşı durduğu" olduğunu ifade etti.

Özgürlük gemilerinin Gazze'nin zaferi için geldiğini söyleyen Haniye, "Eğer İsrail korsanlar gibi davranır ve gemilere müdahale ederse kazanan yine konvoy ve biz oluruz. İsrail bu gemileri durdursa bile, bu bundan sonra gelecek diğer gemilerin bir başlangıcıdır" diye konuştu.

"Gazze'ye, Gazze halkına uygulanan ambargo artık yeter... Abluka son bulmalı" diyen Hamaslı Başbakan, abluka uygulamasının uluslararası bir karar doğrultusunda alındığını, şimdi aynı şekilde uluslararası bir konvoyla kırılacağını belirtti.

Haniye, Orta Doğu bölgesinde stratejik değişikler yaşandığını, bu stratejik değişikliklerin liderliğini de Türkiye'nin yaptığını kaydetti.

Gazze'ye 50 dolayında devletten 750 barış eylemcisinin geleceğini söyleyen Haniye, uluslararası camiaya ve kurumlara, bu filoya destek verip, İsrail'in ablukasına karşı çıkmaları çağrısında bulundu.

GAZZE BEKLEMEDE
Öte yandan, İsrail'in gemilere müdahale edeceği yolundaki açıklamalarına rağmen, gemilerin yanaşacağı Gazze limanı bölgesi, Filistin ve Türkiye ağırlıkta olmak üzere eylemcilerin geldiği ülkelerin bayraklarıyla donatıldı; limana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin yer aldığı, Türkçe ve İngilizce, "Özgürlük filosu kahramanları, hoşgeldiniz" yazan, Gazze Belediyesi imzalı pankartlar asıldı.

Gazze limanı, resmi görevliler ve hazırlık komitesi üyeleri dışında tüm girişlere kapatıldı.

El Aksa televizyonu, gemi yolcuları ve karşılama için geleceklerle birlikte, limanda toplanacakların sayısının 2 bine ulaşacağını belirterek, limanın küçük olduğunu ve bu nedenle ilk karşılamada sadece resmi görevlilerin yer alacağını duyurdu.

Ancak gemilerin Gazze'ye ulaşması halinde, halkın da katılımıyla bir kutlama daha yapılacağı kaydediliyor.

Bu arada, dünden beri hiçbir Gazzeli balıkçının denize açılmadığı öğrenildi. Gazzeli balıkçıların, İsrail'in bölgedeki uyarısı nedeniyle en az 3 gün süreyle avlanmaya çıkmayacakları belirtildi.

Gazze'ye gelmek üzere yola çıkan filodaki gemilerin sayısı, ikisinin arızalanması üzerine 7'ye düşmüştü.

İSRAİL: "BU İSLAMİ VE HAMAS YANLISI BİR EYLEM"
Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Dani Ayalon, Ber Şeva'da düzenlenen bir etkinlikte, İsrail'in gemilerin Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceğini yineledi.

Eylemi İsrail'in güvenliğine yönelik bir girişim, filonun seferini provokasyon olarak değerlendiren Ayalon, aynı zamanda eylemin deniz hukukun çiğnenmesi anlamına geldiğini öne sürdü.

Ayalon, Gazze'de insani bir krizin olmadığını öne sürdü, İsrail'in Gazze'deki durumu anlatmakta halkla ilişkiler sorunu bulunduğunu kaydetti.

Ayalon, filonun seferini, "İslami ve Hamas yanlısı bir eylem" diye tanımladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...