İsrail polisi de Kuzey İsrail’e 3 roket düştüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada, bu roketlerin 19 gündür Gazze’de devam eden operasyonun ardından ikinci bir cephe açılmasına sebep olabileceği belirtildi. Bu saldırı, Gazze’deki İsrail operasyonlarının başlamasından bu yana Lübnan’dan gerçekleşen ikinci roket saldırısı oldu.

Polis tarafından yapılan açıklamada, roketlerin açık alanlara isabet ettiği ve ölü veya yaralı olmadığı bildirildi.

Kuzey İsrail’de yaşayanlar ise, sığınaklara geçmeleri konusunda uyarıldı.

Geçtiğimiz Salı günü de Kuzey İsrail’e dört roket isabet etmişti. Hizbullah ise sorumluluk almayı reddetmişti ve roketlerin Filistinli bazı gruplar tarafından atılmış olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Roket saldırısı, Lübnan hükümetince de kınanmıştı.

Roketlerin Kiryat Şimona yakınlarına düştüğü duyuruldu.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI BİNE YAKLAŞTI
Gazze’deki sağlık yetkilileri, 19. gününe giren saldırılarda ölen Filistinli sayısının 971’e yükseldiğini, bu can kayıplarının yaklaşık yarısını kadın ve çocukların oluşturduğunu bildirdi. Aynı süre zarfında 3’ü sivil, 10’u asker toplam 13 İsraillinin öldüğü belirtiliyor.

Gazze’deki saldırılara yönelik ateşkes çabaları çerçevesinde de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un bugün 2 günlük Orta Doğu ziyaretine başlaması bekleniyor.

Türkiye’ye de gelecek olan Ban, bugün Orta Doğu ziyaretlerinin ilk ayağı Mısır’a giderek, burada Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşecek.