İsrail 'müzakere' dedi, ama bildiğini okudu

Ortadoğu'da barış müzakereleri yeniden başlıyor derken, İsrail Doğu Kudüs'te aşırı dinci Yahudiler için 1600 yeni konut daha yapılmasına onay verdi. ABD ve Filistin yönetimi karara tepkili.

10.03.2010 - 09:32

İsrail 'müzakere' dedi, ama bildiğini okudu

İsrail Filistin ile müzakerelere yeniden başlayacağını duyurmasının hemen ardından, Doğu Kudüs'e aşırı dinci Yahudiler için 1600 yeni konut daha yapılmasına onay verdi. Amerikan ve Filistin yönetimleri karara tepkili.

Karar müzakerelerin yeniden başlaması sebebiyle bölgede bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın İsrail ziyaretine denk geldi.

İsrail temasları sırasında Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Benyamin Netanyahu ile görüşen Biden kararı kınadığını söyledi. Biden kararın güven duygusuna zarar verdiğini de belirtti.

Joe Biden, "İsrail Hükümeti'nin Doğu Kudüs'te yeni konutlar inşa etme planlarını ilerletmesi kararını kınıyorum. Açıklamanın içeriği ve zamanlaması bugün İsrail'de yaptığım yapıcı temaslara tezat oluşturuyor" diye konuştu.

MÜZAKERELER BAŞLAMADAN BAŞARISIZ OLDU
Filistin Yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, İsrail'in kararını "görüşmelerin önünde engel oluşturacak tehlikeli bir adım" olarak niteledi ve müzakerelerin daha başlamadan başarısızlığa mahkum edildiğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs de kararı kınadıklarını, ABD Başkanı Barack Obama'nın bu konudaki düşüncelerinin bilindiğini söyledi.

Filistinli müzakereci Saab Erakat da Biden'a benzer konuştu ve kararın barış görüşmeleri için gereken karşılıklı güvene zarar verdiğini ifade etti.

KONUT İNŞA ETMEK YASAL DEĞİL
Uluslararası toplum, Doğu Kudüs'ü işgal edilmiş topraklar olarak görüyor. Uluslararası hukuka göre, burada konut inşa etmek yasal değil. Fakat, İsrail 1967'de ilhak ettiği Doğu Kudüs'ü kendi toprakları sayıyor.

Filistinliler, 2008 sonunda İsrail'in Gazze saldırısıyla kesilen görüşmelere dönmek için işgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşimi inşaatlarının durdurulmasını şart koşuyordu. Yerleşim inşaatlarını 10 ay süreyle durduğunu açıklayan İsrail, bu kararın, Filistinlilerin başkentleri yapmak istedikleri Doğu Kudüs'ü kapsamayacağını ilan etmişti.

Biden bugün Ramallah'a geçerek Filistinli liderlerle bir araya gelecek. ABD Başkan Yardımcısı daha sonra Ürdün'de Kral Abdullah ile görüşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...