İsrail ordusu hahambaşılığında tartışmalı aday

İsrail askerlerinin savaşta Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceğini söyleyen haham Eyal Karim'in, ordunun faaliyetleriyle ilgili tüm dini konularda fetva verme yetkisini elinde bulunduran hahambaşılığa aday gösterilmesi tepki çekti.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 07:14 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 07:18

İsrail ordusu hahambaşılığında tartışmalı aday
Eyal Karim

Filistinli çevreler, "İsrail askerlerinin savaşta Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceği" yönündeki açıklamalarıyla tepki çeken Haham Eyal Karim'in İsrail ordusunda hahambaşılık görevine aday gösterilmesine karşı çıktı.

Filistin İslami Hareketinin güney kolu lideri Şeyh Hamad Ebu Deabis, Karim'in tutumunun İsrail tarafından bilindiğini ve atılan bu adımın işlenen suçlardan daha tehlikeli hatta bir çeşit "delilik" olduğunu öne sürdü.

Deabis, "Kadınlara tecavüz etmeye, yaralıları öldürmeye çağıran birinin hahambaşılığa atanması, İsrail güvenlik ve askeri kurumunun işlediği bir suçtur." dedi.

İsrail parlamentosu Knesset'teki Arap milletvekillerinden Ayide et-Tumi ise Karim'in temsil ettiği tutumun, kadınlara ve insanlığa karşı suç işleyen terör örgütü IŞİD'i hatırlattığını söyledi.

Tumi, "Buyurun size Ortadoğu'da demokrasi vahası. Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceğini açıklayan bir kişi, üst düzey göreve atanıyor. İşte bu ruh, işgal ruhu." diye konuştu.

Knesset'teki eski Arap vekillerden Taleb es-Sani de hahambaşılık tartışmalarına ilişkin, "Kadınlara tecavüze çağıran Karim'in bu göreve getirilmesi, İsrail ordusunun vahşetini ortaya koyuyor." değerlendirmesinde bulundu.

GENELKURMAY BAŞKANINDAN DESTEK

İsrail radyosu, hahambaşı adayı ile toplantı düzenleyen İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eizenkot'un eleştirilere rağmen Karim'in adaylığını desteklediğini duyurdu.

İsrail'deki Yedioth Ahronoth gazetesi ise Karim'in dün yaptığı açıklamada "askerlerin kadınlara saldırmasına izin verilmesini kastetmediğini" söylediği bilgisine yer vermişti.

Gazetede ayrıca Karim'in 2003 yılında dini içerikli bir internet sayfasında yaralı Filistinlilere nasıl muamele edileceği hakkında kendisine yöneltilen bir soruya, "Bombacı yaralı teröristlerin öldürülmesi gerekir. Teröristlere insan gibi muamele edilmesi gerekmez çünkü onlar hayvandır." yanıtını verdiği ifade edilerek, Karim'in askerlerin Yahudi şeriatı ile çelişen emirleri yerine getirmeyebileceğini söylediği aktarılmıştı.

Hahambaşı, İsrail ordusunun faaliyetleriyle ilgili tüm dini konularda fetva verme yetkisini elinde bulunduruyor.

Sayfa Yükleniyor...