'İsrail özür dilemeli'

İsrail'in Haaretz gazetesi bugünkü başyazısında Türkiye'yi ele aldı ve "Türkiye İsrail'in düşmanı değil" yorumunu yaptı. Makalede "İsrail'in Türkiye'den resmen özür dilemesi dünyanın sonu olmaz" denildi.

Haberler - NTV Haber 02.11.2010 - 15:15

'İsrail özür dilemeli'

İsrail'in muhalif gazetesi Haaretz bugünkü başyazısında Türkiye'yi ele alarak, "Türkiye İsrail'in düşmanı değil" dedi.

İsrail basınında yer alan "Türkiye'nin milli güvenlik belgesinde İsrail'i stratejik tehdit olarak gördüğü" iddiasına ilişkin farklı bir görüş gene İsrail basınından geldi.

Bu durumu, "ciddi ve endişe konusu" olarak değerlendiren Haaretz, başyazısında "İsrail prestij takıntısından vazgeçerek Türkiye'yle bağlarını canlandırmak için her türlü çabayı göstermeli" tavsiyesinde bulundu.

İlişkilerdeki kötüleşmenin AKP'nin yükselişiyle değil Dökme Kurşun operasyonuyla başladığına işaret eden Haaretz, "alçak koltuk krizini" de "aptalca" olarak niteledi.

Türkiye'nin de "ellerinin temiz olmadığını" yazan gazete, Kürt militanlara karşı devletin tutumuna ve hükümetin İran ve Suriye'yle yakınlaşmasına değindi.

Haaretz gazetesi, "İsrail'in Türkiye'den resmen özür dilemesiyle ailelere sembolik bir tazminat ödemesi dünyanın sonu olmaz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...