İsrail özür formülü arıyor

İsrail basınında yer alan haberlere göre Netanyahu hükümeti Mavi Marmara baskınından dolayı "özür dilemek" yerine, "pişmanlık ve üzgünlük" ifadelerini kulanmak istiyor.

09.12.2010 - 13:03

İsrail özür formülü arıyor

İsrail, Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmek için formül arayışında. İsrail basınında yer alan haberlere göre Netanyahu hükümeti Mavi Marmara baskınından dolayı "özür dilemek" yerine, "pişmanlık ve üzgünlük" ifadelerini kulanmak istiyor.

İsrail'in, baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat olarak 100'er bin dolar ödemeyi kabul ettiği de beliritliyor.

Haftasonunda Cenevre'de biraraya gelen Türk ve İsrailli diplomatlar, Türkiye'nin Mavi Marmara baskınına ilişkin 'özür ve tazminat' şartının nasıl bir formülle yerine getirileceğini ele aldı.

Başbakan Erdoğan ile Netanyahu'ya danışmak için ülkelerine geri dönen İsrailli diplomatlar çalışmalarını sürdürüyor.

Ancak İsrail basınında yer alan haberlere göre metin üzerinde uzlaşma sağlanması çok kolay olmayacak. Özellikle de özür konusunda. Zira İsrail basını, Netanyahu hükümetinin baskında ölen 9 kişinin ailelerine 100'er bin dolar tazminat ödemeye hazır olduğunu yazdı. Ancak hem hükümetteki aşırı sağcı kanattan itirazlar, hem de kamuoyu baskısı nedeniyle Netanyahu "açık bir özür" dilemek istemiyor.

Bunun yerine İsrail yönetimi, baskınla ilgili 'pişmanız ve üzgünüz' ifadelerini kullanmaktan yana.

Başbakan Erdoğan ise ilişkilerin düzelmesinin ancak tazminatın yanı sıra "açık bir özürle" mümkün olacağı konusunda ısrarlı.

Bu durumda İsrail-Türkiye ilişkilerinin geleceğinin iki tarafın da kabul edebileceği bir ifadenin bulunup bulunmamasına bağlı olduğu beliritliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...