İsrail polisi ateşkesi kutlayan Filistinlilere saldırdı: 20 yaralı

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da, cuma namazı sonrası ateşkesi kutlayan cemaate plastik mermi ve ses bombasıyla saldırdı. Saldırıda 20 Filistinli yaralandı. Dışişleri Bakanlığı, olaya ilişkin açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 21.05.2021 - 15:15 | Son Güncelleme : 21.05.2021 - 17:04

İsrail polisi ateşkesi kutlayan Filistinlilere saldırdı: 20 yaralı

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da cuma namazı sonrası cemaate karşı plastik mermi ve ses bombasıyla müdahale etti.

Binlerce Filistinli cuma namazının ardından Mescid-i Aksa’da İsrail’in geri adım atarak, Hamas ile ateşkese varmasını kutladı.

Kubbetu’s Sahra ile Kıble Mescidi arasındaki revakların altında Filistin bayrakları açan kalabalık sık sık tekbir getirdi.

Filistinliler, daha sonra Kubbetu’s Sahra yakınında bulunan İsrail polisinin konuşlandığı noktaya geldi.

Gerginliğin artması üzerine İsrail polisi, ses bombası ve plastik mermiyle Filistinlilere saldırarak grubu dağıtmaya çalıştı.

Öte yandan, İsrail polisinden yapılan açıklamada, cuma namazı sonrası düzenlenen gösteride çok sayıda kişinin taş ve molotofkokteyli attığı ifade edildi. 

20 KİŞİ YARALANDI

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki müdahalesinde 20 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, 2 Filistinlinin hastanelere nakledildiği kaydedildi.

DIŞİŞLERİ AÇIKLAMA YAPTI

İsrail polisinin Cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombalarıyla saldırması üzerine Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İsrail’in samimiyetsiz, iki yüzlü tutumu devam ediyor. İnanç ve ibadet özgürlüğünü kısıtlayan bu mezalimin artık son bulması şart"

Öte yandan, Hamas lideri Heniyye "Direniş geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek" ifadelerinde bulundu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...