İsrail savaş gemilerinin geçmesi ciddi bir mesaj

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail savaş gemilerinin Süveyş Kanalı'nı geçmesinin ciddi bir mesaj olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 16.07.2009 - 12:37

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail'in, aralarında bir nükleer denizaltının da bulunduğu savaş gemilerinin Süveyş Kanalı'ndan geçerek Kızıldeniz'e açılmasının "ciddiye alınması" gerektiğini söyledi.


İsrailli yetkilinin, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklama, İsrail basınının internet sayfalarının hemen tümüne yansıdı.

Bunun İran'ın nükleer tesislerine muhtemel bir saldırının hazırlığı olarak görüldüğü belirtilirken, adı açıklanmayan İsrailli yetkili, "İsrail, zamana yatırım yaparak, İran'a olası bir saldırının karmaşıklığına hazırlanıyor. Bu manevralar İran'a, İsrail'in, İran'ın tehditlerinin arkasına düşeceği yolunda bir mesajdır" ifadesini kullandı.

Times'ın haberinin, Arap kaynakların, İsrail'in son derece gelişkin ve füze donanımlı iki savaş gemisinin Süveyş'ten geçerek Kızıldeniz'e açıldığı yolundaki bilgilerin ortaya çıkmasının hemen ardından geldiğine dikkat çekiliyor.

İsrail'in Dolfin tipi bir nükleer denizaltısının geçen ayın sonunda Süveyş'ten geçip, sonra geri döndüğü yolundaki haberi, daha sonra Hanit ve Eylat adlı füze donanımlı, Sa'ar 5 tipi iki savaş gemisinin daha kanaldan geçip Kızıldeniz'e açıldığı haberleri izlemiş, Eylat'ın salı günü Kızıldeniz'e geçtiği bildirilmişti.

BUNLAR RASTGELE MANEVRALAR DEĞİL
İsrailli Savunma yetkilisi ayrıca, İsrail'in kamuoyu önündeki bu uzun vadeli manevralarının rastgele manevralar olmadığını belirterek, "Bu gizli bir operasyon değil... İsrail'in yapabileceklerini ortaya koyan bir vitrindir" ifadesini kullandı. Aynı yetkili, İsrail'in daha önceki, Yunanistan ile İsrail Hava Kuvvetleri'nin Cebelitarık'taki uzun dönemli tatbikatlarına ilişkin haberleri de hatırlattı.

Times ise İsrail Hava Kuvvetleri ile ABD'nin gelecek günlerde, Arrow füzelerini teste tabi tutmak amacıyla Pasifik okyanusunda yapacakları ortak faaliyeti de anımsattı.

İsrail'in bir süre önce İran'ın nükleer bir güce sahip olmasından endişe eden bazı Arap ülkeleriyle diplomatik bağlarını güçlendirme çabalarına da dikkat çekilirken, özellikle Mısır ile ilişkilerin, İran'a karşı aynı güvensizliği paylaşan iki ülke olarak giderek daha güçlendiğine vurgu yapıldı.

BİR YIL İÇİNDE İSRAİL SALDIRISI OLABİLİR
Öte yandan Times, aynı haberde, İsrail ile Batılı liderler arasında şekillenmeye başlanan anlaşmanın, Filistinliler ve Arap komşularıyla barış görüşmelerinde tavizler karşılığı, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine olası bir saldırısına karşı uluslararası desteği kolaylaştıracağını yazdı.

Gazeteye açıklama yapan bir İngiliz yetkili, böyle bir yaklaşımın, bir yıl içinde bir İsrail saldırısına imkan sağlayabileceğini öne sürdü. Kimliği açıklanmayan diplomatlara göre, İsrail, İran'a olası bir operasyon için uluslararası destek karşılığında, bir Filistin devletinin oluşturulmasına, yerleşim politikasında ve Arap komşularıyla ilişki konularında tavizler önermeye hazır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...