'İsrail silahsız göstericileri öldürüyor'

İsrailli insan hakları savunucusu bir grup, İsrail ordusunu zora sokacak bir açıklama yaptı. Grubun raporuna göre İsrail, silahsız göstericilere karşı ölümcül silahlar kullanılıyor. 2013'ün başından bu yana 5 Filistinli genç bu şekilde öldürüldü.

28.01.2013 - 17:22

'İsrail silahsız göstericileri öldürüyor'

İsrailli İnsan Hakları Örgütü B'Tselem'ın raporuna göre, İsrail ordusu Batı Şeria'da silahsız Filistinli göstericilere, gerçek mermilerle saldırdı.

Rapora göre, İsrail askerleri, bu ayın başınden beri en az 5 Filistinli göstericiyi ateşli silahlarla öldürdü. Yaşları 15 ile 21 arasında değişen göstericiler arasında kadınlar da vardı.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında 17 yaşındaki bir Filistinli, doğum günü pastası almaya giderken bir kadın asker tarafından öldürüldü.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'in raporuna göre, 2005'ten bu yana öldürülen silahsız göstericilerin sayısı 56 oldu.

Bu göstericilerin bir kısmı ölümcül silahlarla, geri kalanıysa uyarı amaçlı silahlarla hedef alınarak öldürüldü.

Aslında göstericilerin öldürülmesi, İsrail ordusunun kendi kurallarına da aykırı. Zira İsrail askerlerinin ölüm tehdidi içermeyen kriz anlarında, silahsız göstericilere karşı bu tür silahlar kullanması yasak.

B'Tselem'in raporunu yanlı olmakla eleştiren İsrail ordusu, suçlamaları reddetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...