İsrail askerlerinin İrlanda'dan yola çıkan Rachel Corrie yardım gemisine çıkmaları ve geminin rotasını Aşdod limanına çevirmelerinin ardından İsrailli bir Savunma Bakanlığı kaynağı, "gemide ne güç kullanıldığını ne de kurşun atıldığını" belirtti.

İlişkili Haberler


Gemiye çıkılması sırasında gemilerdekilerden herhangi bir direniş gelmediği bildirilmişti.

İsrailli savunma yetkilisi, bu gemidekilerin askerlere zarar verme gibi bir planları olmadığını söyledi.

Bir İsrailli hükümet yetkilisi de Ynet haber sitesine gemide herhangi bir olay çıkmamasından ve İsrail ile İrlanda arasındaki önemli görüş farklılıklarına rağmen İrlanda hükümetinin konuya yaklaşımından duydukları memnuniyeti dile getirdi. İsrailli yetkili, İrlanda'nın Avrupa Birliği ülkeleri içinde İsrail'e en sert yaklaşan ülke olduğunu da hatırlattı.

İsrail askerlerinin, gemiye havadan helikopter yoluyla değil denizden çıktığı bildirildi.

SİLAH YOK, ÇİMENTO VAR
İsrail ordusu askerlerinin Rachel Corrie gemisine çıkıp geminin rotasını Aşdod'a çevirmelerinin ardından, İsrail radyosu, gemiden Kudüs'e gönderilen ilk inceleme raporlarına göre gemide hiç silah bulunmadığını duyurdu.

Radyo, gemide sadece, Hamas tarafından askeri amaçlar için kullanıldığı gerekçesiyle Gazze'ye sokulmasına izin verilmeyen 500 ton çimento bulunduğunu belirtti.

İsrail ordu sözcüsü Yarbay Avital Lieboviç, geminin rotasını Gazze'den uzaklaştırmayı kabul etmemesi halinde gemiye çıkmaktan başka seçenekleri kalmayacağını söylemişti.

TELSİZLE UYARI: GAZZE KAPALI
İsrail donanması, Gazze yolundaki gemiyi telsiz mesajlarıyla uyarmıştı.

“Burası İsrail donanması" anonsuyla yapılan mesajda şöyle denilmişti; “Gazze bölgesi, deniz trafiğine tamamen kapalıdır. İsrail hükümeti, Gazze Şeridi'ndeki sivil halka insani yardımların iletilmesine destek vermekte ve sizi Aşdod Limanı'na girmeye davet etmektedir."

Gemidekilere yardım malzemelerinin, kendilerinin gözetimi altında, resmi kara geçiş noktaları kullanılarak yapılacağı belirtilerek, ondan sonra da gelinen limana geri dönülebileceğinin bildirildiği de kaydedilmişti. 

Geminin, Aşdod limanına çekilmesini talep eden İsrail, gemideki yardım malzemelerinin, kontrol edildikten sonra karayoluyla Gazze'ye ulaştırılmasını istiyor.

Gazze'ye giden yardım konvoyuna katılmak üzere mayıs ortasında İrlanda'nın Dundalk Limanından demir alan gemi, 31 Mayısta İsrail'in saldırısına uğrayan yardım filosunu, bazı teknik aksaklıklar nedeniyle geriden takip etmek zorunda kalmıştı.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLLÜ YOLCUSU VAR
''Rachel Corrie'' gemisinde 5'i İrlandalı 6'sı Malezyalı 11 yardım gönüllüsü var.

Gemide İrlandalı Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire ve eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Denis Halliday de bulunuyor.

“Rachel Corrie” gemisi, adını 2003'te İsrail buldozerleri altında can veren Amerikalı Filistin dostundan alıyor.