İsrail, Gazze Şeridi'nde, Filistinlilere yönelik balıkçılık ve tarım alanlarında uyguladığı kısıtlamaları gevşetti.

İsrail, Mısır'a, Filistinli balıkçıların Gazze sularında 6.9 kilometreye kadar açılarak avlanabileceklerini iletti. Daha önce Gazzeli balıkçılar en fazla 4.8 kilometre açılabiliyordu.

İsrail ayrıca, İsrail sınırına yakınında olan tarım alanlarında çalışan Filistinli çiftçileri engellemedi. İsrail, 2009'den beri, Filistinlilerin sınırın 300 metre yakınına yaklaşmalarını yasaklamıştı.

İsrail ile Hamas arasında 8 gün süren çatışmaları durduran uzlaşma anlaşmasında İsrail'den Gazze Şeridi'ne uyguladığı kısıtlamları gevşetmesi isteniyordu. Saldırıda ve çatışmalarda 140'den fazla Filistinli ve 5 İsrailli yaşamını yitirmişti.

ATEŞKES İHLALİ
Bu arada Gazze Şeridi'nde İsrail ordusu tarafından açılan ateş sonucu bir Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudre, Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinde, İsrail sınırındaki askerlerin, sınırın Filistin tarafı yakınında toplanan bir grup Filistinliye ateş açması sonucu bir kişinin hafif yaralandığı ifade etti.

Öte yandan çarşamba günü İsrail ve Gazze arasında Kahire'de yapılan ateşkesin 3'üncü kez İsrail tarafından ihlal edildiği, son 2 günde Han Yunus kentinde, kendi tarım arazilerinde toplanan kişilere İsrail askerleri tarafından ateş açıldığı ve 25 kişinin yaralandığı kaydedildi.